LRF Nedir, Nasıl Yapılır? (Light Rock Fishing)

Tulpar Av
Tulpar Av  - Admin 193 Views
6 Dakika Okuma Süresi
Light Rock Fishing (LRF)
Light Rock Fishing (LRF)

LRF Nedir?

LRF (Light Rock Fishing), Türkçe’de “Hafif Kaya Balıkçılığı” olarak adlandırılır. LRF tekniği; balıkçıların, denize kıyısı olan tüm sahillerde mini balık türlerini yakalamak için sahte yemler (rapala, silikon vs.) kullandıkları bir balık tutma yöntemidir.

Önemli Not: LRF yöntemi ile büyük balıkları da tutabilirsiniz. Küçük balığa hedeflenmişken sürpriz olarak iri levrekler, mırmırlar veya daha farklı büyük balıklar da oltanızda olabilir.

LRF Yöntemi Nasıl ve Nerede Türedi?

Olta balıkçılığının neden her zaman en büyük balığı yakalamaya hedeflendiği sorgulamaya başlandığında, Japonya’da LRF (Light Rock Fishing) Tekniği ortaya çıktı.
Sonuç olarak; büyük balık yakalama hedefi yerine, denizlerde bol miktarda bulunan belki de daha önce hiç görmediğiniz küçük balık türlerini yakalamanın keyfini çıkartmayı odak noktası haline getiren yeni bir olta balıkçılığı disiplini başlattı.

LRF Yöntemi

Mini Balık Türleri, Light Rock Fishing Balıkçılarının Genel Hedefidir.


Ülkemiz sularında daha büyük balık türlerinin giderek azalmasıyla, Light Rock Fishing yönteminin Türkiye’de tanınırlık kazanması uzun sürmedi. Günümüzde Light Rock Fishing (Hafif Kaya Balıkçılığı) yöntemine olan ilginin artması sebebiyle LRF malzemeleri olta balıkçılığı pazarında da büyük bir alana sahip olmaya başladı.

LRF Malzemeleri Hakkında

LRF Malzemeleri Nasıl Olmalıdır?

 • Sahte plastik, silikon veya metal yemler kullanılır.
 • Ağırlık atar değeri düşük hassas ve hafif kamışlar kullanılır.
 • LRF kamışları genellikle 7-10 gramdan fazla olmayan ağırlıklarla kullanılır.
  • Bunun sebebi LRF balıkçılığının kıyıya yakın sığ sularda yaşayan küçük balıkları hedef almasıyla ilgilidir.
 • LRF makinaları genellikle 1000 veya 2000’lik kafa yapısına sahip boyutlarda seçilir.
 • Makinada ince ve dayanıklı ip ya da monofilament misinalar tercih edilir.
  • İp Misina: Esnemeyen yapısı ile avantaj sağlayacaktır.
  • Mono Misina: Düşük maliyeti sebebi ile tercih edilebilir.

LRF İğne Seçimi

İğne seçimi 2/0 veya 4/0 aralığında olmalıdır. Genellikle tercih edilen daire şeklindeki iğnelerdir.

Not: Tercihe bağlı olarak iğne boyutları değiştirilebilir.

LRF İçin Misina

Makinaya sarılı örgülü ipin (Genellikle 5 veya 6lb) ucuna fluorocarbon veya monofilament liderinden oluşan bir kurulum her zaman idealdir. Çünkü ip misinanın esnemeye karşı olan doğası ile yapacağınız atış ek mesafe kazanacaktır. Ayrıca fluorocarbon misinadan yapacağınız lider su altında neredeyse görünmez olacak ve av veriminizi arttıracaktır.

LRF Sahte Yem Takımı:

5gr gezer kurşun, 3 mm boncuk ve küçük bir silikon yemden oluşan basit sahte yem takımı. İğne ucunda ise İskorpit Balığı.

LRF ile İskorpit
İskorpit Balığı

LRF Yem Takımı Nasıl Hazırlanır?

LRF için Takım * 1

İlk Yöntem: 3 ila 10 gram arasındaki (bölgeye ve ekipman seçeneklerinize göre değişir.) Jig Head’i lider bedene sıkıca düğümleyip ucuna silikon kokulu yemlerden takıp hazır hale getirebiliriz.


LRF için Takım * 2

İkinci Yöntem: İğneyi bağladığımız fluorocarbon veya mono bedenin ana misinaya bağlanacak ucundan ilk önce ufak boyutlarda (3mm “bu değerler değişebilir”) boncuk takıyoruz, ve ardından 5 ila 10 gram aralığında gezer kurşun ekliyoruz. Ve sonra bu iğne takımımızı oltadan gelen misinaya bağlıyoruz.


LRF için Takım * 3

Üçüncü Yöntem: Görselde gördüğünüz gibi iğneyi bağladığımız mono veya fluorocarbon misinaya kıstırma kurşunların “avlanacağımız bölgenin durumuna göre” aralıklarını ayarlıyoruz.

LRF Sahteleri

Sahte Yemler: Hafif Kaya Balıkçılığı yaparken kullanılabilecek çok fazla çeşitte yem vardır ve sonuç veren sahte yemlerin hangisi olduğunu bulabilmek için defalarca şansımızı denemek gerekmektedir. Birçok LRF sahteleri son derece gerçekçidir ve bazı sahteler sadece küçük balıkların veya diğer canlıların görünümünü taklit etmekle kalmaz, balıkların ilgisini çekebilmek için kokulu yapıda ve doğa dostu olarak üretilirler ayrıca balıklar bunları tükettiğinde zarar görmezler.

LRF Makina Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Light Rock Fishing Makina Seçimi Nasıl Olmalıdır?

LRF için makina seçimi hafifliği ve kolay kullanımı sebebiyle 1000 veya 2000’lik kafa olmalıdır.


LRF Kamışı Tavsiyesi

LRF için kamış tavsiyesi detaylarıyla bir diğer gönderimizde verilmiştir. Aşağıdaki listeden merak ettiğiniz başlığa tıklayarak içeriğe gidebilirsiniz.

Lrf Kamış Tavsiyesi

LRF için Mera Seçimi

Light Rock Fishing İçin Yerler
Liman ve Kayalık bölgeler av verimi için oldukça avantajlı yerlerdir.

LRF balıkçılarının hedefinde olan mini türdeki balıklar ülkemiz sularında denize kıyısı olan bir çok yerde bulunur. Dalgakıranlar, rıhtımlar, iskeleler ve balıkçı barınağı gibi korunaklı insan yapımı yerler, balıkların yemlenebilmesi ve saklanabilmesi için güvendikleri yerlerdir.

LRF Ne Zaman Yapılır?

LRF tekniği yılın tüm günleri boyunca yapılabilir, ancak mini tür balıklar genellikle daha aktiftir ve sıcak aylarda kullanacağınız sahte yeme karşı isteği artmaktadır. Bu da demek oluyor ki LRF balıkçılığı; ilkbahar ve sonbahar aralığında daha verimli yapılmaktadır. 

LRF ile Hangi Balıklar Tutulur?

Light Rock Fishing tekniği ile avcılık yaparken bir çok farklı türde balıklar yakalayabilirsiniz.

 • İskorpit
 • Trakonya
 • Kikla
 • Kaya Balığı
 • Lapin Balığı
 • Dil Balığı
 • Yılan Balığı Anası
 • Yıldız Balığı
 • İstavrit
 • Gelincik Balığı
 • Levrek
 • Lüfer
 • Mırmır
 • Karagöz
Yengeç

Denizden ne geleceği hiçbir zaman belli olmaz. Sizlere bu görselde anlatmak istediğimiz ise şu; hedeflediğiniz tek bir balık türü için belirli avlanma tekniği hazırlasanız bile o oltaya başka canlılarda elbet gelecektir…


LRF ve Spin Arasındaki Fark Nedir?

LRF takımı ile Spin takımı birbirine benzeyen malzeme seçenekleri nedeniyle sıklıkla amatör balıkçılar tarafından karıştırılabiliyor. Burada anlatacağımız ufak bilgilerle LRF ve Spin arasındaki farkı gösterecektir.

LRF ile Spin farkı; kamış atarlarının ağırlık aralığı, kullanılan sahte yemler ve makinelerin kafa boyutları ile alakalıdır.

Kamışlar Arasındaki Fark:
Spin için kullanılan kamışlar daha çok 10-30 gram atar aralığında değişirken, LRF için kullanılan kamışlar ise 0.5-15 gram atar aralığında değişmektedir.

Makinalar Arasındaki Fark:
Spin için kullanılan makinalar 2500-4000 kafa aralığında değişirken, LRF makinası için bu durum 500-2000 arasında tercihen değişiklik gösterir.

Sebep: Bu farklılığın temel faktörü makinanın bir turdaki sarım sayısına bağlı oluşudur.
Yani LRF oltası ile 3gr bir sahteyi yaklaşık 15m uzağa atarken, Spin oltası ile 15gr bir sahteyi 30m veya daha üstü atmak mümkündür. Ve Spin avcılığı daha büyük balıkları hedeflerken, LRF daha küçük balıkları hedefliyor.

Bu Gönderiyi Paylaş
Tulpar Av Admin
Takip Et:
Founder of Tulpar Av
adbanner