LRF Kamışı Tavsiyesi

Tulpar Av
Tulpar Av  - Admin
Lrf Kamış Tavsiyesi
Lrf Kamış Tavsiyesi

LRF Kamışı Tavsiyeleri

LRF tekniği en popüler balık avı tekniklerinden birisidir. Ülkemizde son yıllarda hızlı bir şekilde yaygınlaşan bu teknik ile ilgili pek çok balıkçı dostlarımız bilgi ve kaynak eksikliği çekmektedir. Bu içeriğimizde
LRF kamışı nasıl seçilir
• LRF kamışının boyu nasıl belirlenir?
• LRF kamışının atarı nasıl belirlenir?
• LRF kamışının aksiyonu nasıl belirlenir?

başlıkları altında sorulara cevap vereceğiz.

LRF tekniği ile tüm avcı balıklar kolay bir şekilde avlanabilir. Ayrıca LRF tekniği ile silikon yem, sahte balık ve light jigler kolayca kullanılabilir. Bu sebeple LRF kamışı tavsiyesi doğru kamış seçiminde son derece önemlidir.

LRF Kamışı Nasıl Seçilir?

LRF kamışı seçerken dikkat etmemiz gereken üç temel unsur vardır.
Bunları üç başlık altına ayırırsak;
• Doğru LRF kamışı uzunluğu
• Doğru LRF kamış atarının belirlenmesi
• Doğru LRF kamışı aksiyonu belirlenmesi
şeklinde olur.

LRF Kamışının Boyu Nasıl Belirlenir?

LRF kamışının boyunu seçerken dikkat edeceğimiz nokta avlanacağımızın meranın şartlarıdır. LRF kamışlarının boyları 1.80 cm ve 2.40 cm aralığında değişmektedir. Kendimize en uygun kamışı boyutu seçerken avlanacağımız merayı dikkatle incelememiz gerekir. LRF avcılığının genellikle kayalık bölgelerde yapıldığını varsayarsak kamışın uzun olması bize atış mesafesinin yanı sıra balığı kıyıya alırken de büyük avantaj sağlar. Eğer avlanacağımız bölgede uzun kamış ile balık yakalamamızı engelleyecek ağaç vb unsur yoksa 2.10 cm veya biraz daha uzun bir kamış seçmek avantaj sağlayacaktır.

LRF Kamışının Atarı Nasıl Belirlenir?

LRF kamışları 0,5 gr ile 15 gr arasında değişen aksiyonlara sahiptir. En çok tercih edilen aksiyon 0,5-5 gr atara sahip olan LRF kamışlarıdır. LRF kamışının aksiyonunu belirlerken dikkat etmemiz gereken en temel unsur; kullanmak istediğimiz yemlerin ağırlıklarıdır. Bunun yanı sıra atış esnasında geçmemiz gereken kayalık bir bölge var ise bu bölgenin genişliği de kamış aksiyonu tercihimizi belirlememizde önemli bir rol oynar.

LRF Kamışının Aksiyonu Nasıl Belirlenir?

LRF kamışının aksiyonunu belirlerken dikkat etmemiz gereken husus kullanacağımız yem tipidir. Farklı yemler ile farklı kamış aksiyonları kullanmak gerekir. Solid(dolgu) uç ve Tubular(tüp veya boru) uç olmak üzere iki temel kamış ucu tipi vardır. Bunlar faklı aksiyonlara sahip olduklarından dolayı kullanacağımız yem türüne uygun kamış ucu seçmek gerekmektedir. Ayrıca avlayacağımız balıkların yemi yutma veya yeme alışkanlıkları da kamış aksiyonunu belirlemekte önem gösterir. Eğer balık yemi yutmak yerine ısırmayı tercih ediyorsa tubular uçlu kamış tercihi ilk sıradadır. Perch ve levrek gibi yemi yutan balıklarda Dolgu(solid) uçlu kamışlar kullanmak tasmalama esnasında avcıya avantaj sağlar.

Tubular (Boru Uç)

Tubular uçlar hafif yemler, maket balıklar ve jigler gibi daha sert uç aksiyonu gerektiren yemler ile kullanışlıdır. Fakat yapı olarak daha sert olduklarından dolayı özellikle yemi yutan balıklar oltayı hissedebilir. Bu uca sahip kamışların uç kısımları boş olduğundan oltanın ucundaki tüm hareketleri hissetmenize olanak sağlar. Atış mesafeleri dolgu uçlara nazaran daha uzun mesafeye gider. Özellikle jig head kombinasyonlarını dikey olarak sektirme konusunda avantaj sağlar. Genellikle medium aksiyona sahiptirler. Sahteye aksiyon vermeyi kolaylaştırır.

Solid Uç (Dolgu Uç)

Dolgu uçlar, tubular uçlara nazaran daha hassastırlar. Genellikle hızlı (fast) veya ultra hızlı aksiyona sahiptirler. Uçtan esnedikleri için balık oltayı kolayca fark edemez ve yemi yutma ihtimalini arttırır. Ayrıca balık oltaya vurduğunda kamış uçtan kolayca esnediği için balığın yemi yuttuğunu anlamak kolaylaşır. Çok hassas olduklarından dolayı özellikle silikon ile başarılı av sonuçları verirler. Yemlere aksiyon vermek daha zor olduğunda daha ağır yapay balıklar ve jiglerle kullanılır.

LRF Nedir?

LRF (Light Rock Fishing), Türkçesi ile “Hafif Kaya Balıkçılığı” hakkında bütün detayları öğrenmek için LRF Nedir, Nasıl Yapılır? başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Bu Gönderiyi Paylaş
Leave a comment

Konu Hakkında Görüşlerini Yaz