Trakonya Sokması ve Tedavisi

Tulpar Av
Tulpar Av  - Admin 335 Views
2 Dakika Okuma Süresi
Trakonya Balığı Sokması ve Tedavisi
Trakonya Balığı Sokması ve Tedavisi

Trakonya Sokması ve Tedavisi

Trakonya Balığı Sokması ve Tedavisi
Trakonya Balığı

Denizlerimizin tamamında sıkça görülen ve oldukça zehirli olan Trakonya balığı türü, amatör balıkçılar için ölüme kadar götüren bir tehlike arz eder. Trakonya balığının küçük boyutlarda olanları, büyüklerine göre çok daha fazla zehirlidir.

Amatör bir balıkçı olarak, balık avına çıkmadan önce bu tür zehirli balıkları tanımanız veya bilmediğiniz balıklara dokunmamanız gerekmektedir.

Fakat yine de yanlışlık ile olsa da Trakonya balığının iğnelerinden biri herhangi bir yerinize battığı anda ilk olarak inanılmaz bir yanma hissi hissedeceksiniz. Ne kadar canınız yansa da panik yapmayıp sakin bir şekilde aşağıda sizlere özel olarak hazırladığım listedeki yazılanları uygulayınız.

Trakonya balığı sokması ve tedavisi için yapılacaklar nelerdir?

  • İlk olarak elinize battıysa; hızlıca deniz suyuna sokup içinde hızlı bir şekilde sallayarak patlamamış kapsülleri temizleyiniz.
  • Zehrin olduğu noktada ki yaradan kan çıkarın. Temiz kesici bir alet ile sokulan yere ufak bir kesik atmanız gereklidir.
  • Balık avına giderken yanınızda her zaman bulundurduğumuz eczanelerde satılan amonyağı yara üzerine dökünüz. (Eğer yanınızda amonyak yok ise yara üzerine idrarınızı yapabilirsiniz.) Bu sızlamayı azaltacaktır.
  • Ve sonra yara bölgesini dayanabildiğiniz kadar sıcak su içinde bekletiniz, böylece zehrin yapısı bozulacaktır. Ve vücudunuzda kana karışma oranı azalacaktır.
  • Son olarak kesinlikle en yakın sağlık kurumuna zaman kaybetmeden gidiniz. Çünkü zehre karşı alerjik tepkileriniz olabilir ve bu durum sağlığınız için tehlike sınırlarını aşabilir.

Balık Türleri kategorisine göz atmayı unutmayın.

Facebook

Bu Gönderiyi Paylaş
Tulpar Av Admin
Takip Et:
Founder of Tulpar Av
1 Yorum
adbanner