Ahtapot Nasıl Yapılır? Ahtapot Tarifi

Tulpar Av
Tulpar Av  - Admin
Ahtapot Nasıl Yapılır?
Ahtapot Nasıl Yapılır?

Ahtapot Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızda detaylarıyla birlikte temizlemesine kadar sizlere tarifini paylaşıyoruz.

Ahtapot deniz ürünleri arasında en kıymetlilerden biridir. Genellikle sofralarımızda meze olarak karşımıza çıkan ahtapot, ana yemek olarak da yenebilir. Ancak evde ahtapot pişirmek biraz zor ve zahmetlidir. Çünkü ahtapotun ayıklanması ve temizlenmesi sürecinde dikkat edilmesi gereken birçok püf noktası bulunur. Peki ahtapot nasıl pişirilir? İşte temizliğinden sofraya gelişine, ahtapot pişirmenin incelikleri…

TulparAv.Com

Ahtapotu marketlerden temizlenmiş ve dondurulmuş halde almak işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Ancak arzu ederseniz balıkçıdan taze ahtapot da alabilirsiniz. Eğer taze ahtapot alacaksanız, satıcıdan ahtapotunuzu temizlemesini isteyebilirsiniz. Zira balığın kafasında bulunan mürekkep kesesi ve iç organları ehil kişiler tarafından iyice temizlenmelidir. Ahtapotu yıkarken bacaklarını bol suyun altında birbirine sürterek yıkamalısınız. Gövdesinde bulunan dişleri bıçakla keserek çıkarmalısınız. Bacaklarının arasını da bıçak yardımıyla keserek ahtapotun sinirlerini gevşetmeli ve daha kolay pişmesini sağlamalısınız.

Ahtapotu pişirdiğinizde yumuşak olması için tahta tokmakla döverek etini yumuşatabilir ya da pişirmeden önce birkaç gün derin dondurucuda bekletebilirsiniz. Aksi takdirde ahtapotun etki ne kadar iyi pişirseniz pişirin lastik gibi olacaktır.

Ahtapot Tarifi İçin Malzemeler

 • Taze ahtapot
 • 1 adet kuru soğan
 • 3-4 çay kaşığı tuz
 • Tereyağı
 • Sarımsak
 • Marul
 • Zeytinyağı
 • Limon

Ahtapot Yapılışı


Ahtapot
 1. İlk önce ahtapotumuzun başını yararak suya tutup temizliyoruz.
 2. Sonra düdüklü tenceremize üzerine gelecek şekilde suyla 3-4 çay kaşığı tuz ilave ediyoruz ve soğanımızı dağılmaması için kabuklarını soymadan sadece yıkayarak ahtapotumuza ilave ediyoruz. Böylece pişerken ağır kokular yerine çok hoş kokular yükselecek mutfağınıza.
 3. Önce büyük ateşte havası çıktıktan sonra küçük ateşte 1 saat tutuyoruz.
 4. Ve ahtapotumuz pişti bacaklarını tek tek yıkayarak düğmelerini sıyırdıktan sonra ahtapotumuz yemeğe hazır, bu kadar kolay. Başını da kullanabiliyoruz.
 5. İsterseniz doğradıktan sonra zeytin yağı ve limonla hazırladığınız salata üstünde isterseniz tereyağında 1 adet doğranmış sarımsak ve biraz tuzla hafif 3-4 dakika çevirerek tüketebilirsiniz.
 6. Bunların yanı sıra bol domatesli bir yahni de yapabilirsiniz tercih sizin ama emin olun hepsi de ayrı ayrı çok güzel oluyor.

Ahtapot Nasıl Yapılır? (VİDEO)Mağaza
Facebook
Instagram

Bu Gönderiyi Paylaş
Leave a comment

Konu Hakkında Görüşlerini Yaz