İskorpit

Tulpar Av
Tulpar Av  - Admin 261 Views
2 Dakika Okuma Süresi
İskorpit Balığı
İskorpit Balığı
İskorpit Balığı
İskorpit (Scorpaena Porcus)

İskorpit Balığı (Scorpaena Porcus) Scorpaenidae ailesine ait bir balıktır. Yaşamı aynı aileden olan Lipsos’un aynısıdır, ancak bu balık iskorpite göre daha küçük ve rengi daha da koyudur.

Bilimsel adı: Scorpaena porcus
Üst sınıf: Scorpaena
Tür: S. porcus
Familya: Scorpaenidae

İskorpit Dünya’da kutup bölgeleri hariç ve Türkiye’nin tüm denizlerinde yaşamını sürdürmektedir. İskorpit balığı ortalama 20-30 cm büyüklüğündedir ve zehirli balıklar kategorisinde yer almaktadır. İskorpit balığının zehirli bölgeleri: sırt, karın ve anüsündeki yüzgeçlerindedir.

Scorpaenidae ailesindeki en zehirli balıklarındandır. Zehirli dikenlere sahip bir balık olduğundan dolayı beslenmede çok tercih edilmiyor ancak lezzetli bir balık olduğu için Ege bölgesinde sıkça tüketiliyor.

Zehirli dikenlerinin insan vücudu ile temasında oldukça etkili olduğu ve anında etki göstererek temasta bulunan bölgede kızarıklık ve şişlik meydana geliyor.Zehrin etkisi ortalama olarak 2-3 gün sürüyor.

İskorpit Balığı (Scorpaena Porcus) Sokmasında Tedavi:

Tedavisinde en iyi yöntemlerden birisi amonyaktır.
Dikenin temas ettiği yere amonyak damlatmak yeterlidir. Eğer ki yanınızda amonyak yok ise insan idrarı (sıcak) bu durumda yardımınıza yetişecektir. Yani kendi idrarınız veya çevrenizde bulunan bir kişinin idrarını dikenin temas ettiği bölgeye damlatmak yeterli olacaktır. Unutmayın ki konu sağlık olunca böyle durumlarda hiç çekinmemek gerekiyor.

İskorpit Balığı, zehirli dikenlerinden dolayı halk arasında çarpan balığı olarak da bilinmektedir.

Sitemizdeki diğer Zehirli Balık Türlerini incelemek için buraya tıklayınız.

Facebook & Instagram

Bu Gönderiyi Paylaş
Tulpar Av Admin
Takip Et:
Founder of Tulpar Av
1 Yorum
adbanner