Yıldırım Denize Düşerse Balıklar Ölür Mü?

Tulpar Av
Tulpar Av  - Admin
Yıldırım Denize Düşerse Balıklar Ölür Mü?
Yıldırım Denize Düşerse Balıklar Ölür Mü?
Denize Yıldırım Düşmesi
Yıldırım Denize Düşerse Balıklar Ölür Mü?

Yıldırım Denize Düşer Mi?

Yıldırım, her yere düşebilir. Buna sular da dahildir. Yıldırım sadece daha yüksek yerlere düşmez. Neredeyse çarşaf gibi düz olan okyanus, deniz veya göller üzerine de düşebilir.

Yıldırım Denize Düştüğünde Balıklar Ölür Mü?

Yıldırım denize düştüğünde neredeyse balıklara hiçbir zaman zarar vermez. Çünkü yıldırım, düştüğü yerde suyun derinliğine doğru değil, yüzeyi boyunca yayılarak dağılır. Yani şans eseri bir balık yıldırımın düştüğü noktada veya 6 ila 30 metre civarında değilse, yıldırımdan çok fazla etkilenmeyecektir.

Çoğu zaman gemiciler fırtınalı sulardan geçerken ölü balık grupları görebilir. Bu balıklar, yüzeye yakın yüzen sürüler içerisinde, üst üste suya düşen yıldırımların etkisiyle ölenlerdir. 

Elektroşok ve Balık Avı

Elektroşok yöntemi ile balıkları sersemleten veya öldüren balık avcıları ya da araştırmacılar bu durumu tuzlu sularda yapamazlar çünkü tuzlu su fazlası ile iletken olduğu için, balıkların (veya insanın) iletkenliği onun yanında az kalır. Yani elektrik, su boyunca yayılır ve canlılara pek fazla zarar vermez.

Tatlı sular elektriğin asıl etkisini gördüğümüz yerlerdir, etrafta daha güçlü bir iletken olmadığında canlıların üzerinden geçer. Balık ve insanların vücudu tatlı sudan daha iletken olduğu için, elektrik de en az dirençten (yani canlıların vücudundan) geçerek akar. Bu durumda fiziksel zararlara sebep olur.

Tuzlu Su Neden İletkendir?

Tuzlu suyun daha iletken olmasının sebebi NaCl2’dir Sodyum(Na) ve Klorür(Cl) iyonlarının elektrik yüklerini taşımasıdır. Elektrik akımı tuzlu su ile buluştuğunda bu iyonlar ile doğrudan akımın yönü değişecektir ve iyonların bulunduğu her noktaya elektrik akımı ulaşacaktır.

Elektrik Akımının Tatlı Su ve Tuzlu Su Üzerinde İletimi İle İlgili Küçük Bir Deney:

Önemli: Elektroşok yöntemi ile balık avı yapılmasının cezası vardır. Ve böyle bir şeyi asla tasvip etmiyoruz.

Balık Avı Teknikleri Kategorisi


Kaynak: Evrimağacı | Yıldırım Suya Düşer Mi? Düşerse Ne Olur?
Yazar: Çağrı Mert Bakırcı

Bu Gönderiyi Paylaş
Leave a comment

Konu Hakkında Görüşlerini Yaz