Aslan Balığı

Tulpar Av
Tulpar Av  - Admin 90 Views
4 Dakika Okuma Süresi
Aslan Balığı
Aslan Balığı

Aslan balığı, zehirli balık türleri kategorisinde Hint-Pasifik’e özgü etçil bir balık olsa da yakın zamanda Türkiye sularına girmiştir ve genellikle Akdeniz bölgesinde yayılım göstermektedir.

Aslan Balığı Nedir?

Bilimsel Adı: Pterois volitans ve Pterois Mili
İngilizce Adı: Lionfish

Aslan balığı, Pterois cinsi balıklara halk arasında verilen addır. Güney Pasifik ve Hint Okyanusu bölgelerinde mercan kayalıklarda yaşam süren ve zehirli sırt dikenleriyle yırtıcı hayvanların gözünü korkutan istilacı bir balık türüdür. İnsanlar için tehlikelidir. Kıyıya yakın bölgelerde 50m arasındaki su derinliklerinde yaşarlar.

aslan balığı lionfish zehirli balık

Aslan balıkları dikkat çekicidir ve yavaş hareket ederler, bu sebeple, olası yırtıcı balıkları kendilerini yemekten vazgeçirmek adına alışılmadık renk ve yüzgeçlerine güvenmeleri gerekir.

Aslan Balıklarının Yaşam Alanı

Aslan balığı çoğunlukla tropikal ılıman sularda yaşar. Sert taban, deniz otu, mercan ve yapay resiflerde (gemi enkazları gibi) bulunur.

Aslan Balığı Yaşam Alanı

Aslan Balıkları Nasıl Yayıldı?

Yaklaşık 20 yıl kadar önce, Atlantik’teki hayvan sahiplerinin büyüyüp gelişen aslan balıklarını akvaryumdan deniz sularına bırakmalarının sonucunda, tropikal bir balık olan bu yabancı ABD sularına girmeye başladı. 

Avrupaya ulaşmalarıyla birlikte, ilk olarak Türkiye, İsrail ve Lübnan’da görüldüler, sonra Kıbrıs’a doğru yol aldılar.

Aslan Balığının Beslenme Davranışı

Atlantik’in birçok mercan resiflerindeki en büyük avcı balıklarından bir tanesi olan aslan balığı 50’den fazla balık türünü avlamaktadır, bunlara ekonomik ve ekolojik açıdan önemli bazı balık türleri de dahildir. 

Aslan balıkları, avlarını yavaşça takip etmek ve “köşeye sıkıştırmak” için büyük yelpaze benzeri göğüs yüzgeçlerini kullanarak avlarını pusuya düşürür.

Aslan Balığı Nerede Yaşar

Ekonomik Önemi

Aslan balıkları, insanlar tarafından bir besin kaynağı olarak kullanılıyor olsalar da ekonomik olarak akvaryum ticaretinde çok daha önemlidirler. Özellikle Amerika’da çok popüler ve yaygın akvaryum balıklarıdır.

Ekolojik Zararları

Aslan balıkları, pek fazla doğal düşmana sahip değillerdir, bundan dolayı uzun yaşam sürerler, obur ve usta avcılıklarıyla küçük balıkların büyümesine engel olmaktadırlar, bu sebeple deniz ekolojisine zarar veren en büyük suçlulardır.

Batı Atlantik’te mercan resif balıklarının %65 oranında azalması aslan balıkları ile bağdaştırılıyor.

Aslan Balığı Zehrinin Etkileri

Aslan balıklarının zehri, sağlıklı yetişkin bir insanı öldüremez ancak bu balığa karşı alerjik bir durum yoksa.

Aslan balığı sokması durumunda;

 • Şiddetli ağrı
 • Kusma
 • Baş dönmesi
 • Etkileşim olan bölgede kızarık
 • Nefes darlığı
 • Terleme

gibi patolojik sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

(!) Aslan balığının sokmasında hiç beklemeden acil tıbbi bir yardım alın.

Aslan Balığı Sokmasında Ne Yapılır?

 • Sokulan bölgede zehirli yüzgeç parçaları kalma ihtimaline karşı yara temizlenmelidir. Varsa zehirli yüzgeç paraçaları çıkarılmalıdır.
 • Yarayı sabun ve tatlı suyla temizleyin. Eğer yanınızda bir ilk yardım seti varsa antiseptik mendillerle sokulan bölgeye tekrar temizleme işlemi uygulayın.
 • Eğer bir kanama varsa kontrol altına alın. Temiz bir havlu veya bez kullanarak sokulan bölgeye doğrudan baskı uygulayın. Bu işlem kanınızın pıhtılaşmasına yardımcı olur ve kanamayı durdurur .
 • Zehrin etkisini kaybettirmek ve yayılmasını önlemek için kendinizi yakmayacak derecede yara bölgesine yaklaşık 30 ila 90 dakika kadar sıcaklık uygulayın.
 • Ağrı kesici kullanın. Kullanacağınız hap, ibuprofen (Motrin) veya asetaminofen (Tylenol) içerebilir.
 • Deri üstü antibiyotik krem ​​sürün. Ardından enfeksiyon riskini azaltmak için yaranın etrafına bir bandaj sarın.
 • Şişlikleri azaltmak için buz veya soğuk kompress paketi kullanın. (Bu uygulamayı sıcak kompress yaptıktan sonra uygulayın)
 • Son olarak kesinlikle tıbbi yardım alın. Çünkü zehirli yüzgeç parçaları deri altında kalmış olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Aslan Balığının Zehri Öldürür Mü?

Bu balığa karşı alerjik bir durum yoksa sağlıklı bir yetişkin insanı kolay kolay öldüremez.

Aslan Balığının Zehri Nerededir?

Toplam 18 adet zehirli dikenleri vardır. Bu zehirli dikenlerden 13 tanesi dorsal, 3 tanesi anal ve 2 tanesi pelvik bölgededir.

Aslan Balığı Dünya’nın En Zehirli Balığı Mıdır?

Hayır, dünyanın en zehirli balığı değildir. Dünya’nın en zehirli balığı kırmızı taş balığı (Synanceia verrucosa) türüdür.

Aslan Balığı Türkiye’ye Nereden Gelmiştir?

Atlantik’ten Türkiye’ye Süveyş Kanalını kullanarak (Kızıldeniz) gelmişlerdir.

Aslan Balığı Yenir Mi?

Zehirli yüzgeçlerini dikkatle temizledikten sonra yenilebilir. Balığın etinde herhangi bir zehir yoktur. Ve çok lezzetli bir balıktır.

Aslan Balığı Fileto

Bu Gönderiyi Paylaş
Tulpar Av Admin
Takip Et:
Founder of Tulpar Av
adbanner