Balıklar Kaç Yıl Yaşar ve Nasıl Dinlenir?

Tulpar Av
Tulpar Av  - Admin 167 Views
4 Dakika Okuma Süresi
Balıklar Kaç Yıl Yaşar?
Balıklar Kaç Yıl Yaşar?

Balıklar Kaç Yıl Yaşar?

Balıklar Kaç Yıl Yaşar?

Balıkların yaşam süreleri cinsine, türüne ve yaşam alanlarına göre farklılık göstermektedir. Bu yazımızda belirli türdeki balıklar ortalama kaç yıl yaşar sizlerle paylaşacağız.


Rougheye Kaya Balığı

Dünya’nın en uzun yaşayan balık cinsi: 205 yıllık ömrüyle Rougheye kaya balıklarıdır.

Rougheye Kaya Balığı

Tatlı Su Balığı (Sazangiller)

Göl ve yavaş akan derelerde bulunan Cyprinidae familyasına adını veren “tatlı su balığı” veya “sazan balığı” olarak akıllara kazınan, sazangillerin yaşam süreleri normal şartlar altında ortalama 20 yıldır.

Sazan Balığı

Bilgi
Sazangiller, çok sayıdaki tatlı su balığı türlerini kapsayan ve Cypriniformes takımına ait olan bir balık familyasıdır. Bu adı ise en tanınmış ve popüler üyesi olan “sazan balığından” alan sazangiller familyası yaklaşık 2000 balık türü ile en büyük balık familyasından birisidir. 


Bayağı Yayın Balığı

Siluridae familyasından Avrupa’nın ikinci büyük tatlı su balığı olan bayağı yayın balığının esaret altında yaşam süresi 60 yıl olduğu bilinmektedir. Bayağı yayın balıkları kuzey hariç Avrupa’nın her yerinde bulunmakla birlikte, yavaş akan derin ırmakları ve büyük, ılık gölleri tercih etmektedirler.

Bayağı Yayın Balığı Yaşam Süresi

Turna Balığı

Esocidae familyasını oluşturan etçil balık türlerinin ortak adı olarak bilinen Turna balığının yaşam süresi 7 ila 10 yıl arasında olduğu bilinir. Genç yaştaki turna balıkları yeşil renkteyken, olgun yaşlara ulaşabilenlerin ise sarımsı kahverengi renklerde olduğu görülmektedir.

Turna Balığı Yaşam Süresi

Hamsi Balığı

Engraulidae familyasına ait bir balık türü olan hamsinin ise şu anda kayıtlara geçmiş en uzun yaşam süresinin 5 yıl olduğu bilinmektedir. Sürüler halinde yaşayan hamsi balığı, 1 yaşından itibaren olgunluğa eriştiği kabul edilmektedir.

Hamsi Balığı Kaç Yıl Yaşar

Lambuka (Mahi Mahi Balığı)

Coryphaena hippurus familyasına ait lambuka olarak bilinen balığın diğer bilinen adı da mahi mahidir. Lambuka’nın yaşam süresi normal koşullar altında 7 yıl olarak bilinmektedir.

Lambuka

Balinaların Yaşam Süreleri

  • Beyaz balinagiller 35-50 yıl,
  • Katil balinalar 30 yıl, kambur balina 45-50 yıl,
  • İspermeçet balinasi 60-70 yıl,
  • Mavi balina 80-110 yıl,
  • Kısa yüzgeçli pilot balina 45-50 yıl,
  • Kuzey pasifik gerçek balinası ise 70 yıl yaşamakta olduğu bilinmektedir.
Balinaların Yaşam Süreleri

Köpek Balığı

Selachimorpha, kıkırdaklı balıklar sınıfının Elasmobranchii alt sınıfını oluşturan köpek balığı ise doğada ortalama 20 ila 30 yıl arasında yaşadığı bilinmektedir.

Köpek Balığı Kaç Yıl Yaşar

Vatoz

Rajiformes grubuna özgü balıkların ortak adı olan vatozlar 7 ile 15 yıl arasında farklılık gösteren yaşam sürelerine sahiptir.

Vatoz Kaç Yıl Yaşar

Pirana

Actinopterygii sınıfına ait piranalar ortalama 10 yıl yaşamaktadırlar.

Pirana Yaşam Süresi

Zargana

Belonidae familyasına ait uzun ve ince vücutlu bir deniz balığı türü olarak bilinen zargana veya diğer adıyla sargan balığı ortalama 18 ile 20 yıl arasında değişen yaşam sürelerine sahiptir. Zarganalar ılıman denizlerimizin yerli balıkları arasında yer almaktadır.

Zargana Yaşam Süresi

Akya Balığı

Bilimsel adı Lichia amia olan akya balığı veya diğer isimleriyle kuzu, çıplak, leka, iskender balığı olarak bilinmektedir. Akya balığının ortalama yaşam süresi 10 ila 15 yıl arasında değişiklik göstermektedir.


Barbun Balığı

Mullidae familyasından bir balık türü olan barbun veya barbunya olarak adlandırılan balığın ise ortalama yaşam süresi 10 yıldır.

Barbunya Balığı Yaşam Süresi

Levrek Balığı

Levrek balığı (Dicentrarhus labrax) denizlerimizde ve denizlerin nehirlerle buluştuğu acı su bölgelerinde yaşayan levreğin yaşam süresi ortalama 20 yıldır.

Levrek Kaç Yıl Yaşar
Levrek Kaç Yıl Yaşar

Balıklar Nasıl Dinlenir?

Öncelikle bilmeniz gereken konu her canlının farklı fizyolojik yapıya sahip olmasıdır… Karada yaşayan bir hayvan ile denizde yaşayan balıkların veya diğer deniz canlılarının dinlenme şekilleri farklılık göstermektedir. Çeşitli deniz biyolojisi balıkların farklı dinlenme çeşitlerini beraberinde getirmektedir. Balıklar gözlerini kapatmasalar da kendilerini suya bırakarak dinlenirler ve bazı tür balıklarda uyuma fonksiyonları görülebilir. Eğer evcil balığınız hareketsiz bir biçimde duruyorsa bu dinlendiğini gösterebilir.

Bu Gönderiyi Paylaş
Tulpar Av Admin
Takip Et:
Founder of Tulpar Av
Yorum Yap
adbanner