Levrek Avı

Tulpar Av
Tulpar Av  - Admin
Levrek Avı Nasıl Yapılır?
Levrek Avı Nasıl Yapılır?
Levrek Avı

Levrek Balığı Avı: Kıyıdan Avlanma Teknikleri ve İpuçları

Levrek balığı (Dicentrarchus Labrax), 15 kilograma kadar büyüyebilen etkileyici bir türdür. Sonbahar ve kış aylarında üreme amacıyla kıyılara yaklaşır ve bazen dere ağızlarında da görülebilir. Ekim ayının başından itibaren Karadeniz ve Marmara’dan Ege Denizi’ne doğru büyük bir göç başlar. Bu nedenle sonbahar ayları, Çanakkale ve Ege kıyılarında verimli bir levrek avı dönemi olarak bilinir.

Kıyıdan Levrek Avı Nasıl Yapılır? 🎣

Levrek, sahte yemler (rapala) veya yemlerle avlanabilen, aktif ve mücadeleci bir balıktır. Özellikle gece saatlerinde mamun, sardalya gibi yemlerle yakalanabilir. Kıyıdan levrek avı, diğer balık avlarında olduğu gibi av tekniği, mera seçimi, av zamanı, yem seçimi ve sabır gerektirir.

Mera Seçimi

Levrek balığı sonbahar ve kış aylarında kıyıya yaklaşırken liman içleri ve hemen hemen her mevsimde limanların yakınında avlanabilir. Kumluk alanların taşlık bölgelerle kesiştiği noktalarda avlama ihtimali yüksektir. Aynı zamanda çalkantılı sularda taşlık burunlarda da bulunabilirler. Denizdeki dalga hareketleri, kıyıya yaklaşan küçük kabuklu canlılar ve balıkların levrekler için cazip hale gelmesini sağlar. Levrek, bu küçük canlıları avlarken siz de onu avlayabilirsiniz. Levrek balığını özellikle dere ile denizin birleştiği noktalarda da sıkça görmek mümkündür.

Levrek Avı Mera Seçimi

Levrek Avında Kullanılan Teknikler

  • Dip sürütmesi
  • Uzun olta (yemli)
  • Uzun olta (kaşık veya sahte yemlerle)
  • Levrek çaparisi
  • Bırakma oltası
  • Yemli takım

Levrek Ne Zaman Avlanır? 🕐

Levrek avı için en uygun zaman dilimi sabahın erken saatleridir. Levrek, sabahın erken saatlerinde daha aktif haldedir. Özellikle sonbahar ve kış aylarında at-çek (spinning) tekniği veya canlı yemlerle avlanacaksanız, sabah saatlerinde başlamak daha verimli olacaktır. Ayrıca gün batımı saatlerinde de levrek avı yapabilirsiniz.

Levrek, lodos rüzgarlarının olduğu çalkantılı havalarda daha aktiftir. Bu tür havalarda beslenmeyi ve gezintiyi sever. Levrek, dalgalı suların içinde avını yakalamayı daha kolay bulur. Bu nedenle, rüzgarlı günlerde levrek avına çıkmak akıllıca olabilir.

Levrek Avında Kullanılan Yemler
Canlı YemlerSahte Yemler
MamunRapala
SülünezKaşık
YengeçSilikon Balık
Gümüş BalığıFare
Ispari
Levrek Avı İçin Sahte Yemler
Levrek Avı İçin Mamun Nasıl Kullanılır?
– Mamunu nazikçe iğnenin ucundan geçirip gövde kısmından çıkarabilirsiniz.
– Mamun, canlı ve hareketli olduğu için levreği daha çok cezbetmenize yardımcı olur.
– Mamun takma yöntemleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için “Mamun Nedir, Nasıl Kullanılır?” başlıklı rehberimize göz atabilirsiniz.
Mamun nasıl takılır?

Daha detaylı anlatım için Mamun Nedir, Nasıl Kullanılır? başlıklı gönderimizi okuyabilirsiniz.

Kıyıdan Yemli Levrek Avı Videosu

Recai Dönmez | Kıyıdan Levrek Avı

Not: Denizlerimizde levrek balığının azalmaması ve gelecek nesillerimize, çocuklarımıza daha zengin bir deniz bırakmak için lütfen bilinçli avlanma yapalım, avlanacak balıkların boyut limitlerine dikkat edelim.

Balık Boyutları
Bu Gönderiyi Paylaş
1 Comment

Konu Hakkında Görüşlerini Yaz