Yengeç Nedir, Balık Yemi Olarak Nasıl Kullanılır?

Tulpar Av
Tulpar Av  - Admin
Yengeç Nasıl Kullanılır?
Yengeç Nasıl Kullanılır?

Yengeç Nedir? 🦀

Eklembacaklılar kategorisinden, denizlerde ve tatlı sularda yaşayan birçok türü bulunan, beş çift ayaklı, birinci ayak çifti kıskaç olarak gelişmiş, eti yenilen, kabuklu bir hayvandır.
Yengeç her okyanusta bulunan bir hayvandır. Hem denizde hem de karada yaşayabilen bu canlının genellikle deniz yosunları ile otçul bir şekilde beslendiği ama bir yandan da etçil olarak beslendiği bilinmektedir.

Yengeç

Balık Avında Yengeç Kullanımı

Büyük çipura ve benzeri dip balıklarının avında tercihen ilk sıralarda kullanılan balık yemi türüdür. Yengecin küçük boyutta olanları (tırnak yengeç diye nitelendirdiğimiz) iğnede kullanmaya uygundur.

Yengeç
Canlı Yengeç Balık Yemi

Yengeç Nasıl Kullanılır? 🎣

Kullanacağınız her yengeç bir iğneye göre takılır, bir tane yengeçten, birden fazla iğneye takılacak şekilde yem elde edilemez, yengecin özelliği bütün ve canlı halde olarak kullanılmasıdır.

İğneye Nasıl Takılır?

Yengeç iğneye bir kaç farklı yöntemle takılabilir.

  1. Kafa kısmından iğne saplanır, karın kısmından ucu çıkartılır.
  2. Arka kısmından iğne saplanır, karın kısmından ucu çıkartılır.
  3. Karın kısmından iğne saplanır, üst kabuktan çıkartılır.
  4. Alt veya üst kabuk kısmına iğne yengece batırılmadan yerleştirilir ve yem ipi yardımıyla yengecin etrafında tam tur bir kaç kez sarılır.

Son anlattığımız yöntem yengecin denizin altında canlı kalmasını sağlar ve yengece zarar vermeden iğneye takılabilmesinin kolay yoludur.

İpucu: İğnede kullanacağınız yengecin canlı ve hareketli olması, balık avınızda başarı sağlayacaktır.

Video

Yengeç Nedir, Balık Yemi Olarak Nasıl Kullanılır?

Yengeç Nerelerde Bulunur?

  • Kayalık olan tüm sahil kesimlerinde

Eğer ki balık av marketlerinden yengeç balık yemi bulamadıysanız, güneşin batışıyla, yengeçler gizlendikleri yuvalarından çıkar ve kayalıkların üzerinde toplanırlar, bu esnada yengeçler bir kepçe yardımı ile toplanabilir. Gündüz vakitlerinde de aynı şekilde kayalık olan bütün yerlerden toplanabilir.

Yengeç Nasıl Muhafaza Edilir?

Satın aldığınız veya topladığınız yengeçleri canlı tutabilmek için ıslak sünger, ıslak kağıt havlu ya da nemli bir havlu bulunan kutu içerisinde muhafaza edebilirsiniz. Eğer ki günlerce kullanabileceğiniz kadar fazla canlı yengeciniz varsa bir kutu içerisinde (üzerlerinde hava delikleri bulunacak) buzdolabınızın buzluk olmayan kısmına yerleştirebilirsiniz, bu durum yaklaşık 1 hafta onları canlı halde tutacaktır.

Bu Gönderiyi Paylaş
Leave a comment

Konu Hakkında Görüşlerini Yaz