İzmarit Balığı

Tulpar Av
Tulpar Av  - Admin 85 Views
2 Dakika Okuma Süresi
İzmarit Balığı
İzmarit Balığı
İzmarit
İzmarit

İzmarit Balığı Nedir? Yararları Nelerdir?

İzmarit balığı (istrongilos); yaşamlarını kayalık ve yosunluk yerlerde sürdürür, kış aylarında 60 kulaç kadar derinliklere kadar inip, yaz aylarındaysa kıyılara kadar gelebilmektedir. Sığ sularda gözle görülebilirler. Çok kurnaz bir balık türüdür. Vücut biçimi yassı ve geniştir. Birleşik iki sırt yüzgeci vardır. Vücudunun her iki tarafında kare şeklinde siyah lekeler bulunmaktadır. Karnı ve yanları beyaz, sırtı da dalgalı kahverengi şeklindedir. Denizlerimizin yerli balıklarındandır. Ortalama 15 santim boylarında olmaktadırlar. Yanlardan basık şekilli olup oldukça sert derili bir balık türüdür. Deniz solucanı, istiridye, midye, sülünez, balık yumurtaları ve planktonlarla beslenmektedirler.

İzmarit Balığının İçerisindeki Vitamin Ve Mineraller:

Eti oldukça çok lezzetli olan izmarit balığı, vitamin ve mineral bakımından da zengindir. İçerisinde; A, B1, B2,D ve E vitaminlerinin yanı sıra iyot, çinko, kalsiyum ve bolca fosfor bulunmaktadır. Yağlı bir balık olduğundan çoklu doymamış yağ asitleri bolca bulunur.

İzmarit Balığının Faydaları Nelerdir?

• Kan şekeri seviyesini düzenlemekle birlikte şeker hastaları için yararlı olmaktadır.

• Bol miktarda fosfor barındırmakla birlikte göz sağlığı için yararlı olmaktadır.

• Haftada iki kez yediğiniz takdirde toksin düzeyini aşağıya çekmektedir.

• İçerisinde çinko ve kalsiyum gibi madensel tuzlar sayesinde kemikleri güçlendirmektedir.

İzmarit balığı yağlı balıklardan olduğundan dolayı bol miktarda protein içermektedir. • İçerisinde karbonhidrat ve şeker bulunmadığı için sindirimi kolaylaştırmaktadır.

• Vücudun özellikle kış aylarında daha çok gereksinim duyduğu B1,B2, B12, A ve D vitaminlerini içeren izmarit balığı mevsimsel hastalıklardan korunmada yardımcı olduğunu söyleyebiliriz.

• Ülkemizde yaygın olarak görülen kalp ve damar hastalıklarına karşı özelliklede damar sertliğinin önlenmesinde çok faydalı olduğu gözlenmiştir. Ayrıca kalp ritmini de düzeltmektedir.

Bu Gönderiyi Paylaş
Tulpar Av Admin
Takip Et:
Founder of Tulpar Av
Yorum Yap
adbanner