Spinning – At / Çek Tekniği

Tulpar Av > Av Teknikleri > Spinning – At /…

Son güncelleme: 15 Aralık 2020

Yayınlanma Tarihi: 16 Eylül, 2020
Güncellenme Tarihi: 15 Aralık 2020

 3 görüntüleme

Spin ile at çek!

Kıyıdan at-çek yöntemi ile balık avlamak için bazı özelliklerin bir arada olması gerekmektedir.
Bunlar sırasıyla, iyi bir spin kamış, hafif bir makine ve kullanılan rapala ve silikonlar.
Spin kamışları sahildeyseniz, 2.10 m ve 2.40 m seçiniz. Eğer bulunduğunuz yer, denizden yüksek bir yer ise, örneğin bir limanda iseniz 2.70 m ve 3.00 m seçiniz. Yani bu demektir ki, sadece bir kamış at-çek avcılığı için yeterli değildir.

Spinning

Spin kamışın seçilmesinde en önemli hususlardan biri, kamışın makara takılan kısmı ile bitim noktası arası uzaklığının fazla olmasıdır. Bu mesafe sizin kamışınızı koltuğunuz altına alarak, kamışınıza hakimiyetinizi sağlayacaktır. Kamış kullanımınızı kolaylaştıracaktır. Bu mesafenin kısa olması ise, kamışı koltuk altına alma şansınız olmadığı için, bileklerinizin aşırı şekilde yorulmasına neden olacaktır. Sahte Balıklar için, 15-40 gram atarlı spin kamışlar, silikonlar için ise, 5-25gr atarlı spin kamışlar yeterlidir. Kamış halkalarının büyük olması sizin lehinizedir. Misinanın daha rahat hareket etmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda halkaların, paslanmaz “fuji” halkalardan olmasına dikkat ediniz

.
Makine seçiminde özellikle çok pahalı makinalara yönelmeyiniz.  Makinedeki bilye sayısının 4’ten yukarı olmasına özen gösteriniz. Devir hızı yüksek makinaları tercih ediniz. Yani kolu bir kez çevirdiğinizde makara dönüş hızı mutlaka 5’in üstünde olmalıdır. Makine devir hızının yüksek olması, vereceğiniz aksiyonu kolaylaştıracaktır. Özellikle lüfer için hızlı sarım gerektiğinden bu tip makineler tercihiniz olmalıdır. Makine seçiminizde dikkat edeceğiniz bir başka husus da, makinenizde “mücadele kalaması’nın olmasıdır.


Makinenizin bobinine saracağınız misina ince ve çekeri yüksek olmalıdır. Misinanızın ince olması sahte balığınızı çok daha uzağa atma imkanı sağlayacaktır. Misinanızı makinenin bobinine sararken mutlaka sudan geçiriniz ve sıkı sarınız. İp misinada kullanabilirsiniz. İp misinanın esnek olmayışı sahte balığa aksiyon vermede kolaylık sağlar ve aksiyonu artırır.

Rapala
Sahte balık  ve silikon seçiminde dikkat etmeniz gereken en önemli husus, balığın dikkatini çekecek ve onu tetikleyecek özelliklerin bulunmasıdır. Cam sahteler bu iş için biçilmiş kaftandır. Sahte Balık seçiminde denenmiş ve sonuç alınmış sahte balıkları tercih ediniz. “Rengi çok güzel, görünümü harika” deyip, sahte balık  almayınız. Sahilde, derinliği 4-5 metreyi geçmeyen avlaklarda gagasız sahteler ve bu derinliği geçen avlaklarda ise gagalı sahte balıklar kullanınız. TulparAv.Com


Hangi balığın hangi rengi tercih ettiği konusunu dikkatle izleyiniz. Sahte balık seçimlerinizin de buna göre şekillendiriniz.
Bu sahte balıkları kullanırken yaptıracağınız eskizlerin, aksiyonların önemi çok fazladır. Balığı cezbedecek hareketlerdir bunlar. Bu hareketleri yapabilmek, makinenizin devir hızıyla bağlantılıdır. Çok çalışarak yapabilirsiniz.
Örneğin zig zag hareketi yani balığın sağa sola hareketleridir ki bu aksiyonu siz kamışı bileğinizle sağa ve sola döndürerek yaptırabilirsiniz.
İkincisi kamışı vurdurarak yaptıracağınız kısa ve sert hamleler, üçüncüsü ise uzun hamleler ve son olarak da durdurup ani hareketlendirmelerdir. 

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

 4 görüntüleme

Konu Hakkında Görüşlerini Yaz