Leader Nedir ve Nasıl Yapılır?

Tulpar Av
Tulpar Av  - Admin 434 Views
4 Dakika Okuma Süresi
Shock Leader ve Normal Leader Nedir?
Shock Leader ve Normal Leader Nedir?

Leader’ın Amacı

Leader, ana misinadaki gerilimi azaltmayı sağlamak ve bazı misina kopmalarına karşı koruma sağlamaktır. 

Genellikle uzak atışlar (surf casting) yapıldığında kullanılan yöntemdir.

Surf Casting
Surf Casting

Not: İnce misinalar ile yapacağınız atış uzağa gidebilir fakat ince misinalar ağır kurşunlara dayanamayıp kopabilir, ip misinalar patlamaya karşı daha dayanıklıdır ama elinizi kesebilir veya geri tepebilir. Bunları engellemek adına oltanızdan gelen ana misinanın ucuna şok lider veya normal lider bağlanır. Bu uygulamada atılan düğümün önemi fazladır, yanlış bağlamalarda kopabilir veya çözülebilir.

Misina Kopmaları Nasıl Engellenir?

Misina kopmalarını engellemek için oltadan gelen ana misinaya normal kamış boyunun iki katı kadar esneyen misina eklenerek Shock Leader veya Normal Lider sistemi yapılır. Bu sayede atış esnasındaki gücü, bu esneyen misina absorbe ederek, ana misina ve bedenin kopmadan uzaklaşmasını sağlar. 

Shock Leader ve Normal Lider Arasındaki Fark

Bu iki lider arasındaki fark, uzunluk ve ana oltaya nasıl bağlandıklarıdır.

  1. Şok lideri doğrudan oltadan gelen misinaya bağlanır, daha uzundur ve mono ya da fluorocarbon misina kullanılır.
  2. Normal lider, ana oltaya bir fırdöndü ile tutturulur.

Bir şok lideri doğrudan ana oltanıza bağlanır ve uzunluğu sebebiyle makaranın etrafına bir kaç tur sarılır. 

Shock Leader
Shock Leader


Normal lider, fırdöndüye bağlanmış yaklaşık 60 cm ila 2 m fluorocarbon veya monofilament misinadır ve ucunda kanca vardır. Yani, ana misinaya bağlı fırdöndünün bir diğer ucunda normal lider vardır.

Leader Gerekli Mi?

Uzak atış yaparken her zaman bir lider sistemini kullanmanız gerekmeyecektir tabii ki. Çünkü kullandığınız ekipmanlar sağlamsa veya balık tutacağınız bölge daha basit sistemle avlanmaya uygunsa şok lideri yapmaya gerek kalmayacaktır.

Ne Zaman Leader Kullanılır?

Düşük çekerli misinalar veya örgülü ipler kullanıyorsanız (12 kg çekerli misinalardan daha az çekere sahip olanlardan bahsediyoruz), bir şok lideri kullanabilirsiniz.

Daha ağır çekerli monofilament misinalar veya örgülü ipler kullanıyorsanız (12 kg üstünde bir çeker değerine sahip), tercihinize bağlı olarak bir şok lideri kullanmanıza gerek yoktur.

Tabii ki, bu bahsettiğimiz 12 kg çeker değerine sahip misinalar, kullandığınız kurşunun ağırlığına göre arttırılabilir veya azaltılabilir.

Bir Leader Ne Kadar Uzun Olmalı?

Normal Lider Boyutu

Sıradan bir lider, tipik bir şok lideri kadar uzun değildir.

Normal liderler, ne yaptığınıza ve balık tutma tarzınıza göre farklılık gösterir. Genellikle 60 cm ila 2 m olarak hazırlanabilir. Bazı balıkçılar daha uzun liderler kullanabilir.

Not: Yapacağınız normal liderin sabit bir boyutu yoktur, avlanma yöntemlerinize göre en doğru lider boyutunu seçebilirsiniz.

Shock Leader Boyutu

Surf atışı için şok lideri boyutunun genel kuralı, kullanacağınız kamışın iki katı uzunluğunda olmasıdır. 

Ağırlıklara Göre Liderler

90 gramlık bir kurşun için 14 kg çekeri olan bir lider kullanabilirsiniz.
120 gramlık bir kurşun için 18 kg çekeri olan bir lider kullanabilirsiniz.
150 gramlık bir kurşun için 24 kg çekeri olan bir lider kullanabilirsiniz.

Leader İçin En İyi Malzemeler

Genellikle monofilament misinaların şok liderleri için en çok kullanılan malzemedir. Mono misinalar yüksek gerilim kapasitesiyle, ağır kurşunlar atarken gerilimi emer.

Monofilament misinalar ayrıca karma ve kayalık balıklarının yanı sıra lüfer ve pisi balığı gibi keskin dişli balıklarla da başa çıkabilen ve aşınmalara karşı dirençli bir yapıya sahip malzemedir.

İpucu: Örgü ipler ile karşılaştırılırsa, monofilament misinalar suda daha az görünmektedir. Sonuç olarak, iğneye taktığınız yemler daha doğal görünecektir ve balıklar tuzak olduğunu ayırt edemeyecektir.


Lider Düğümü Nasıl Atılır Video

Video | Balık Günlükleri

Referans: Salt Strong

Bu Gönderiyi Paylaş
Tulpar Av Admin
Takip Et:
Founder of Tulpar Av
1 Yorum
adbanner