Big Game Fishing (Açık Deniz Oyun Balıkçılığı) Av Tekniği

Tulpar Av
Tulpar Av  - Admin

Açık Deniz Oyun Balıkçılığı

Kısaca Big-Game Fishing Nedir?
Açık deniz spor balıkçılığı, açık deniz oyun balıkçılığı veya mavi su balıkçılığı olarak da bilinen büyük av balıkçılığı, balıkçıların “spor nitelikleri” olarak gördüğü orkinos ve marlin gibi büyük balıkları hedefleyen bir eğlence balıkçılığı biçimidir.

Big Game Fishing Av Tekniği Nasıl Uygulanır?

Denizde hareket halindeki bir teknenin arkasından bırakılan seğirtme veya sırtı olarak adlandırılan takım düzeneği, av bölgesinde gezdirilerek yapılır. Canlı veya sahte yemli olarak iki türlü yapılır.

Orta veya yüzeye yakın sularda dolaşan ve yaşamlarını dibe bağımlı olmadan (pelajik) sürdürebilen büyük gezici balıkların, açık denizlerdeki avlanma tekniğini basit bir şekilde sizlere anlatacağız…

Saldırgan ve yırtıcı (predator) olan, kılıç, orkinos, kofana, torik veya benzeri balık avlarında genellikle bu teknik uygulanmaktadır. Teknikteki temel esaslar aynı olmakla birlikte, takımlarda ve uygulamalardaki değerler çeşitli koşullara göre farklılık gösterir.

Bu tür avların takımları genel anlamda ağır takımlar olarak adlandırılır ve düzenekler bu temele uygun olarak hazırlanır. Modern anlamda temel takım malzemeleri içinde, çekeri yüksek roller klavuzlu kamışlar, çıkrık makinalar, örgü (spectra veya dacron) olta ipleri, bilyalı fırdöndüler, fluorocarbon ve çelik tel bedenden ve yemlerden oluşan modern temel malzemelerdir.

*Ayrıca yardımcı ekipmanlar olarak; daldırıcılar, sağlam iple küçük bir şamandıraya bağlı zıpkın ve kakıcıda eklenebilir.

Zıpkın ve şamandıranın olması neden önemlidir?
Eğer balıkla mücadele zor ise, balıkçı yorulduysa ve balığı kaçırmamak adına avın gözüyle sırt yüzgeci arasına zıpkın saplanır, şamandırası ile birlikte denize bırakılır. Oltadan balığa giden ip kesilir ve atılır. Balık yorulduktan ve kendini teslim ettikten sonra ancak güvenle kolay bir şekilde alınabilir. Kakıç, büyük bir balığı tekneye rahatça çekebilmek için her zaman gerekli bir araçtır.

Big Game Fishing Uygulama Tekniği

Açık denizlerde orta veya yüzeye yakın yüzen balıklar süratli balıklardır, bazı türler saatte 90 km hızın üstüne çıkabiliyorlar. Bunun için av yapacağınız tekne saatte en az 10 knot (18.5km) bir seyir gücü hızına rahatlıkla ulaşabilmesi gerekir. İlk hareket hızı en az seviyede olmalı ve takımı denize yavaş yavaş bırakarak başlanmalı. Takımı denize indirirken canlı veya sahte yemin hareketleri gözlenmeli ve doğru durduğundan emin olunduktan sonra oltayı teknenin arkasından 50 m kalama vererek bırakmak gerekir. O andan itibaren güvenlik için kesinlikle oltadaki ipe dokunulmamalı ve müdahale etmeden güvenli bir şekilde beklenmelidir. Ayrıca kullanılan çıkrık makinasının gerilim ayarı, yırtıcı balığın vurduğu anda boşalmasına izin verecek oran ayarında olmasına da dikkat edilmesi gerekir. Gezdirilecek yemin 2 ila 5 metre derinliğe indirilmesinden sonra tekenin seyir hızına iki knot ile başlayarak üç veya dört knota çıkarmak başlangıç için idealdir ve yeterlidir.

(!) Aşağıdaki listedeki bilgileri av esnasında göz önünde bulundurmak gerekir.

1– Her zaman ilk olarak küçük yem ile başlayıp ve duruma göre yeminizi büyütün.
2– Sahte yem rengini ve parlaklığını ortama göre seçin.
3– Tekne hızını ve yemin büyüklüğünü arttırdıkça av olacak yırtıcı balık da büyüyecektir.
4– Uzun zaman sabit bir seyirde herhangi bir etki yok ise, yem büyütülür daha derine bırakılır ve teknenin seyir hızı da arttırılır.
5– Balıkçıların en iyi dostları martılardır, çünkü balığın bulunduğu yeri balık bulucudan önce yalnızca onlar söyler. 😊
6– Yırtıcı balığın yakalanması durumunda onu hemen tekneye almak için acele ve heyecanla aniden çekmeye başlamak onun kaçmasına olanak sağlayacaktır, tekneyi balığa doğru çevirmek ve oltayı sararak boşluğu almak gerekir, balık gezmek istediğinde de kalama serbest bırakılır belli bir noktaya kadar. Balıkla oynayıp hem avın zevkini çıkartın hem de onu yorun, yoksa kullandığınız takım kopabilir ya da olta malzemeleriniz balıkla beraber denizde gezebilir.😒
7– Yakalanan balığın hangi türde olduğunu tahmin etmek ustalaştıkça kolaylaşır.

Yırtıcı Balıkları Nasıl Tahmin Edebilirim?
Orkinos şiddetle atladığı yemi hızla derine götürmeye başlar,
Kılıçbalığı yatay olarak deniz yüzeyine yakın “sağa/sola” hızlı hareket eder ve tekneye yaklaştığını hissettiği an direnç seviyesini en üst noktalara ulaştırır.
Köpekbalığı denizden çekilen ağır bir yük gibidir.

Big Game Fishing Takımı

Hedeflenen balığın özellikleri (ağırlık ve direnç dayanıklılığı) göz önünde bulundurularak takım oluşturulur.

Yani örnek verecek olursak; orta ağırlık bir takım için oluşturulan malzemeler şunlardır;

Kamış Çekeri: 50lb (22kg),
Çıkrık Makina Çekeri: 15kg
(Spectra) İp Misina Çekeri: 80lb (36kg) ve uzunluğu 450m.

(!) Daha büyük balıklar için bu değerler artmaktadır.

Big Game Sahtesi
Big Game Sahtesi

Marlin Balığının Av Videosu:


Youtube kanalımızı gördünüz mü?
Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edebilirsiniz:

Bu Gönderiyi Paylaş
1 Comment

Konu Hakkında Görüşlerini Yaz