Balık Tenyası Nedir? Tehlikeleri Nelerdir?

Tulpar Av
Tulpar Av  - Admin
Balık Tenyası
Balık Tenyası

Balık Tenyası nedir? Tehlikeleri hakkında bütün açıklamalar bu yazımızda.

Balık Tenyası
Balık Tenyası

Balık Tenyası bir tür bağırsak parazitidir, boyutları değişiklik gösteren bir solucandır. Daha çok yaşamını sularda sürdüren, yüzgeçleriyle hareket eden, genellikle yüzme keseleri bulunan, yumurtayla çoğalan bir canlı türüdür. Balıkların iç organlarında bulunan bu asalaklar, daha çok tatlı su balıklarında özellikle de Levrek balığında görülebilir. Balık temizlerken dikkat edilmesi gerekir, içinde balık tenyası görülen balıklar kesinlikle çöpe atılmalıdır. Ve ayrıca balığı çiğ yemek ya da iyi pişirmeden yemek de parazitin vücudunuza girmesini kolaylaştırır.

Tatlı sudan aldığınız LevrekAlabalıkTurna türü balıklarda bu parazitin yoğun olduğunu söyleyebiliriz. Bu parazitler bağırsaklara tutunabilir. Dişi bir parazit günde milyonlarca yumurta üretebilir.

Balık Tenyasının Tehlikeleri Nelerdir?

Bu parazitler birbirine tutunduğunda uzunluğu 2 ila 11 metre aralığında büyüyebilirler. İnsan vücuduna giren bu parazitler;
• Karın ağrısı
• Kramplar
Kusma
• Kilo kaybı 
B12 vitamini eksikliğiyle kendini gösterir.
Tedavi süreci biraz uzun sürmektedir.

Bağırsak parazitlerinin sadece balıktan insan vücuduna geçtiğini düşünmeyin. Kirli sulardan, sebzelerden, musluklardan, pişmemiş etten, parazit yumurtalarının döküldüğü çarşaf ve çamaşırlardan, topraktan, hatta havadan bile geçebilir. Bağırsak parazitleri yerleştikleri diğer organlara hasar vererek bir çok hastalığa neden olmaktadırlar. Balık temizlerken bu parazit kistlerine sahip balıklara dikkat edin. Çiğ veya az pişmiş olarak balık kesinlikle tüketmeyin. 

Facebook
Mağaza

Bu Gönderiyi Paylaş
Leave a comment

Konu Hakkında Görüşlerini Yaz