Dünyanın En Hızlı Köpek Balıkları

Tulpar Av > Bilimsel Gönderiler > Dünyanın En Hızlı…

Son güncelleme: 31 Aralık 2020

Yayınlanma Tarihi: 31 Aralık, 2020
Güncellenme Tarihi: 31 Aralık 2020
Dünyanın En Hızlı Köpek Balıkları

Dünyanın En Hızlı Köpek Balıkları 🦈

Köpek balıkları insanlar tarafından tehlikeli bir şekilde abartılan ve bir “canavarmış” gibi gösterilmeye çalışan canlılardır. (Bazı bilimsel kaynaklar bile bunu yapmaktadır). Aslında abartıldıkları gibi “tehlikeli” ve “saldırgan” olmasalar da, ilginçlik dolu birçok özellikleri bulunur. Yüzme konusundaki başarıları ise bu özelliklerinden sadece bir tanesidir.

Normal koşullarda, sakin bir köpek balığı ortalama 2.5 km/h hızla yüzmektedir. Bu hız, insanların karadaki ortalama bir yürüyüş hızına eşittir. Ancak ne zaman ki bir köpek balığı düz bir çizgi üzerinde yüzerek avına doğru yönelirse, işte o zaman yüksek hızlara ulaşabilir. Bazı köpek balığı türlerinin hızlarını burada sıralayacağız ama öncelikle bir insanın sudaki hızına bakacak olursak bu durum şöyledir:

“Tespit edilmiş en hızlı yüzme rekoru olimpik yüzücülerdedir ve en fazla 8 km/h hıza erişebilirler. Hatta bir türe özgün olarak konuşmak gerekirse, Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiş en yüksek hıza ulaşan yüzücü olan Eamon Sullivan birkaç saniyeliğine de olsa 8.34 km/h hıza ulaşabilmiştir.”

Diğer yandan köpek balıklarında tespit edilen en yüksek hızlar sırasıyla şöyledir:

  1. Mavi Köpek balığı: 39.42 km/h
  2. Büyük Beyaz Köpek balığı: 56.3 km/h
  3. Kısayüzgeç Mako Köpek balığı (Sivriburun Camgöz): 74 km/h

Bu hızlar karşısında insanın yüzme özelliği konusunda pek de fazla bir beceriye sahip olmadığı görülmektedir. Ve zaman zaman internet ortamında sırf köpek balıklarını canavarmış gibi göstermek amacı ile 24 kilometre uzaktan aldığı kan kokusuna 3 dakikada ulaştığına dair yalan haberler görebilirsiniz. Bu, 480 km/h hıza denk gelmektedir. Bunun gibi abartılı sayıları düşünmeden yazmaya cüret edenlerin bilimden anlamadığından ve sırf prim yapmak için yalan söylediğinden gönül rahatlığıyla emin olabilirsiniz.

Dünyanın En Hızlı Köpek Balıkları Listesinden “Mako” Ege Kıyılarında Görüldü

TRT Haberin yaptığı yayına göre Muğla açıklarında yolcu taşıyan bir teknenin kaptanı, mola vermek için yaklaştığı koyda dev bir köpek balığı ile karşılaştılar. Yolcular, “Mako” cinsindeki köpek balığını gördüklerinde büyük şaşkınlık yaşadılar. Ve mürettebat, o anları cep telefonu ile kaydetti. İşte o video!

Kaynak: TRT Haber

Kaynak: Evrim Ağacı | Dünyadaki En Hızlı Köpek Balıkları | Ç. Mert Bakırcı

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

 10 görüntüleme

Konu Hakkında Görüşlerini Yaz