Dünyanın En Hızlı Köpek Balıkları

Tulpar Av
Tulpar Av  - Admin
Dünyanın En Hızlı Köpek Balıkları Listesi
Dünyanın En Hızlı Köpek Balıkları Listesi
Dünyanın En Hızlı Köpek Balıkları

Dünyanın En Hızlı Köpek Balıkları 🦈

Köpek balıkları insanlar tarafından tehlikeli bir şekilde abartılan ve bir “canavarmış” gibi gösterilmeye çalışan canlılardır. (Bazı bilimsel kaynaklar bile bunu yapmaktadır). Aslında abartıldıkları gibi “tehlikeli” ve “saldırgan” olmasalar da, ilginçlik dolu birçok özellikleri bulunur. Yüzme konusundaki başarıları ise bu özelliklerinden sadece bir tanesidir.

Normal koşullarda, sakin bir köpek balığı ortalama 2.5 km/h hızla yüzmektedir. Bu hız, insanların karadaki ortalama bir yürüyüş hızına eşittir. Ancak ne zaman ki bir köpek balığı düz bir çizgi üzerinde yüzerek avına doğru yönelirse, işte o zaman yüksek hızlara ulaşabilir. Bazı köpek balığı türlerinin hızlarını burada sıralayacağız ama öncelikle bir insanın sudaki hızına bakacak olursak bu durum şöyledir:

“Tespit edilmiş en hızlı yüzme rekoru olimpik yüzücülerdedir ve en fazla 8 km/h hıza erişebilirler. Hatta bir türe özgün olarak konuşmak gerekirse, Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiş en yüksek hıza ulaşan yüzücü olan Eamon Sullivan birkaç saniyeliğine de olsa 8.34 km/h hıza ulaşabilmiştir.”

Diğer yandan köpek balıklarında tespit edilen en yüksek hızlar sırasıyla şöyledir:

  1. Kısayüzgeç Mako Köpek balığı (Sivriburun Camgöz): 74 km/h
  2. Büyük Beyaz Köpek balığı: 56.3 km/h
  3. Mavi Köpek balığı: 39.42 km/h

Bu hızlar karşısında insanın yüzme özelliği konusunda pek de fazla bir beceriye sahip olmadığı görülmektedir. Ve zaman zaman internet ortamında sırf köpek balıklarını canavarmış gibi göstermek amacı ile 24 kilometre uzaktan aldığı kan kokusuna 3 dakikada ulaştığına dair yalan haberler görebilirsiniz. Bu, 480 km/h hıza denk gelmektedir. Bunun gibi abartılı sayıları düşünmeden yazmaya cüret edenlerin bilimden anlamadığından ve sırf prim yapmak için yalan söylediğinden gönül rahatlığıyla emin olabilirsiniz.


Kaynak: Evrim Ağacı | Dünyadaki En Hızlı Köpek Balıkları | Ç. Mert Bakırcı

Bu Gönderiyi Paylaş
Leave a comment

Konu Hakkında Görüşlerini Yaz