Balık Yağı Nedir? Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Tulpar Av
Tulpar Av  - Admin
Balık Yağı Nedir? Balık Yağının Faydaları Nelerdir?
Balık Yağı Nedir? Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Balık Yağı Nedir? Ne İşe Yarar ve Faydaları Nelerdir?

Balık yağı, balık dokusundan elde edilen içerisinde bol miktarda Omega-3 yağ asitleriD vitamini, EPA ve DHA bulunan hayvansal bir yağdır. Uzmanlar tarafından “beynin gıdası” olarak tanımlanan balık yağı, günümüzde özellikle de çocukların gelişimini desteklemesi ve önemli bir konu olan Pandemi (Covid-19) salgınından korunmak için bağışıklık sistemini güçlendirmesi amacıyla kullanılıyor.


Balık Yağı Nedir? Balık Yağı Faydaları Nelerdir?

Balık Yağı Nedir?

Balık dokusundan elde edilen balık yağı genellikle uskumru, ringa, ton balığı ve hamsi gibi yağlı balıklardan elde edilmektedir. Ancak morina balığı karaciğeri yağı gibi diğer bazı balık türlerinin karaciğerlerinden de balık yağı üretilebiliyor.

Balık yağı, DHA (Dokosaheksaenoik asit) ve EPA (Eikosapentaenoik asit) olmak üzere iki omega-3 içermektedir ve derin deniz balıklarında diğerlerine nazaran daha çok bulunmaktadır. Ayrıca Suşi gibi balığın çiğ tüketilmesi, balıktaki yağ asidi kaybını en aza indirmektedir. 

Omega-3, insan vücudu tarafından üretilemeyen ve bu sebeple sadece dışarıdan alınması gereken bir yağ asididir ayrıca faydaları da saymakla bitmez. Yağlı balık yiyerek ya da eczanelerde bitkisel kapsül halinde satılan balık yağı haplarını kullanarak gerekli Omega-3 yağ asitlerini alabilirsiniz.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından haftada 1-2 porsiyon balık tüketilmesi öneriliyor. Bunun sebebi, balıktaki omega-3 yağ asitlerinin bir çok hastalığa karşı koruyucu olması ve çocukların da gelişiminde faydasının bulunmasıdır.  

Peki o zaman, Balık yağının faydaları nelerdir? merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyarak öğrenebilirsiniz.

Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Balık yağının faydaları bilim insanları tarafından incelenip, üzerinde çok fazla araştırma-çalışma yapılmış bir gıda alanıdır. Özellikle gıda takviyesi olarak kullanımı yaygınlaştığı için balık yağının faydaları en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Evet işte balık yağının faydaları:

Balık Yağı Faydaları

 • Kalp Hastalığı Riskini Azaltır ve Kalp Sağlığını Destekler
 • Bilişsel Fonksiyonları (Hafızayı) Güçlendirir
 • Karaciğer Yağlanmasını Önlemeye Yardımcı Olur
 • Antienflamatuar Özelliklere Sahiptir
 • Ruhsal Hastalıklardan Korur
 • Kemik Sağlığını Destekler
 • Vücutta Yağ Yakımını Destekler
 • Göz Sağlığını Korur
Balık Yağı Faydaları

1) Kalp Hastalığı Riskini Azaltır ve Kalp Sağlığını Destekler

Balık yağında bulunan Omega-3 sayesinde kan kolesterol seviyeleri dengelenir ve damar yapısı korunur.
Yapılan araştırmalar gerekli miktarda balık tüketenlerin daha düşük kalp hastalığı oranlarına sahip olduğunu göstermektedir.

Alacağınız balık yağı takviyesi;

 • Damar sertliği (ateroskleroz)
 • Yüksek kolesterol
 • Kalp krizi
 • Felç gibi hastalıklara karşı korunmak için yardımcı olur.

2) Bilişsel Fonksiyonları (Hafızayı) Güçlendirir

İnsanlar, yaşları ilerledikçe zihinsel işlevlerini eskisi gibi kullanamazlar ve demans olarak adlandırdığımız unutkanlık sorunlarıyla karşı karşıya kalırlar, bunun sonucunda ise alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıkların olasılığı yükselir.

Düzenli olarak balık tüketen ya da balık yağını hap şeklinde kullanan kişilerin yaşlılık dönemlerinde bilişsel fonksiyonlarının çok daha yavaş azaldığını gösteren araştırmalar bulunmaktadır.

Hafızanın korunmasında ve geliştirilmesinde büyük etkileri olan balık yağı hekim kontrolü altında her yaşta kullanılabilir.

3) Kemik Sağlığını Destekler

Balık yağının özellikle yaşa bağlı olarak olumsuz etkilenen kemik sağlığı üzerinde faydalı ve destekleyici etkileri vardır. İnsan yaşlandıkça Kalsiyum eksikliği, D vitamini yetersizliği ve Kolajen üretiminin azalması sebebiyle kemik erimesi gibi bir sorunla karşılaşabilir. Genellikle de kadınlarda kemik erimesi sıkça görülmektedir.

Ayrıca en çok karşılaşılan kemik problemleri arasında kireçlenme de vardır. Kalsiyum ve D vitamini, kemik sağlığı için vazgeçilmez vitaminlerdir.

Son zamanlarda yapılan araştırmaların bir kaçı balık yağının kemik sağlığına karşı faydalı olabileceğini düşündürmektedir. Yapılan bir çalışmada balık yağının kemik dokularındaki parçalanmayı azaltıp sonucunda kemik hastalıklarının önüne geçebileceğini göstermiştir.

4) Karaciğer Yağlanmasını Önlemeye Yardımcı Olur

Yüksek oranda yağlı beslenme yaşam tarzına bağlı olarak veya obezite sebebiyle karaciğer yağlanması gibi bir hastalık oluşabilir. Karaciğer yağlanmasının evresi ilerledikçe karaciğerin işlevi bozulur ve siroza kadar ilerleme gibi durumlar ortaya çıkabilir. Balık yağının kullanımı “alkole dayalı olmayan” karaciğer yağlanmasının iyileştirilmesinde ve karaciğer işlevinin desteklenmesinde yardımcı olur.

5) Ruhsal Hastalıklardan Korur

Omega-3 yağ asitleri beyin yapısı içinde bulunan yağların önemli bir kısmını oluşturmaktadır, beyinde oluşan bazı bozukluklara bağlı olarak gelişen ruhsal hastalıkların ilerlemesini önlemekte balık yağı tüketimi fayda sağlamaktadır.

Balık yağı tüketimi bipolar bozukluk, depresyon ve şizofreni gibi psikolojik hastalıklarda olumlu faydalar sağlamaktadır. Yetersiz omega-3 alımı sonucunda bu tarz psikolojik rahatsızlıklar oluşabilir. Ayrıca bazı çocuklarda görülen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu gibi sorunların önüne geçilmesinde omega-3’ün faydalı olduğu bilinmektedir.

6) Antienflamatuar Özelliklere Sahiptir

Bağışıklık sistemi tarafından enfeksiyonlara karşı verilen tepki sonucunda enflamasyon oluşur. Bu durum savunma sisteminin doğal bir tepkisidir yani yaralanma ve travmalarla savaşma şeklidir diyebiliriz. Fakat kronik olan bazı enfeksiyonlar mesela iltihaplı romatizma, alerji gibi hastalıklar vücuda oldukça zarar verebilir. Balık yağının enflamasyona karşı olan faydalı özellikleri sayesinde kronik sorunların tedavisinin yanında destek olarak kullanılabilir.

7) Vücutta Yağ Yakımını Destekler

Omega-3 yağ asitleri içeriğine sahip olan balık yağı vücuda esansiyel yağ asidi desteği sağlamaktadır. Vücut esansiyel yağları kendi üretemez ve dışarıdan gıdalar yardımı ile alınması gerekmektedir.

Not: Esansiyel yağ asitleri, insan ve hayvanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için dışarıdan alınması gereken, vücutta üretilmeyen yağ asitleridir.

Tükettiğiniz balık yağı vücutta yağa dönüşmez yani yağ olarak depolanmaz, aksine hücreleri koruyan bir yağ tabakası olarak kullanılır. Ayrıca diyet ve spor eşliğinde tüketilen balık yağı kilo vermede yardımcı olmaktadır. (Kaynak)

8) Göz Sağlığını Korur

Omega-3 yağ asitlerinin göz sağlığı üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır bu nedenle Omega-3 içeriğine sahip balık yağı, özellikle yaşlılığa bağlı olarak gelişen sarı nokta hastalığı olmak üzere bazı göz hastalıklarının önlenmesinde yardımcı olmaktadır. Yetersiz omega-3 alımı sonucu kişilerde göz hastalıklarına yakalanma olasılığı artmaktadır.

Düzenli olarak balık tüketemeyen kişiler göz sağlığını korumak için balık yağı hapı kullanabilirler.

Sarı Nokta Hastalığı Nedir? (Makula dejenerasyonu)
Genellikle genetik kalıntılarla geçen, 55 yaş sonrası bireylerde, sigara içenlerde, düzensiz ve yetersiz beslenenlerde sıkça görülen, hastalığın ilerlemesiyle birlikte görme kaybına yol açabilen gözde “makula” adı verilen bölgenin bozulmasıyla oluşan bir retina hastalığıdır.


Bu Gönderiyi Paylaş
2 Yorum

Konu Hakkında Görüşlerini Yaz