Lüfer Balığı Nedir? Özellikleri Nelerdir ve Nerede Yaşar?

Tulpar Av
Tulpar Av  - Admin
Lüfer Balığı Nedir? Özellikleri Nelerdir ve Nerede Yaşar?
Lüfer Balığı Nedir? Özellikleri Nelerdir ve Nerede Yaşar?

Lüfer balığı, ülkemizde Ege Denizi ile Karadeniz arasında göç eden bir deniz balığıdır. Bunun haricinde Akdeniz, Hint Okyanusu ve Atlas Okyanusu’nda da bulunan lüfer genel olarak sürüler halinde kalabalık yaşar.

Lüfer Balığı (Pomatomus Saltatrix)

Lüfer Balığı Nedir? Özellikleri Nelerdir ve Nerede Yaşar?
Lüfer Balığı Nedir? Özellikleri Nelerdir ve Nerede Yaşar?

10 santimden 1 metreyi aşan büyüklüğe kadar farklılık gösteren lüfer balığı büyüklüğüne göre farklı isimlere ayrılırlar. Torpido şeklinde vücut tipi olan lüfer pullu bir balıktır. Sırt kısmı koyu mavi ve yeşil, alt kısmı ise gümüş renktedir. İki adet sürt yüzgeci ve çatallı kuyruğu olan lüfer iri ağızlı, sivri ve güçlü dişleri olan yırtıcı bir balıktır. 12 kg ağırlığa erişebilirler.

Mayıs ayının sonlarından haziran ayının ortasına kadar üreme dönemi olan lüfer balığı bu dönemi Karadeniz’de geçirir. Eylül – Ekim aylarında Karadeniz’den ayrılmaya başlayan lüfer İstanbul Boğazı’ndan geçerek Ege Denizi’ne iner. Lüferin en lezzetli olduğu bu dönemde soğuk sularda bulunduğu için oldukça yağlıdır. Sıcak sulara indikçe yağ oranını, lezzetini ve nefis kokusunu kaybeden lüfer ekonomik değeri oldukça yüksek bir balıktır.

Lüfer Balığı Ailesi

• 10 santime kadar olan Lüfer yavrusuna defne yaprağı denir. 50 gram ağırlığına kadar olur. Avlanması ve satılması yasaktır!

• 15-18 santim büyüklükte olan Lüfer yavrusuna çinekop denir. 55 – 65 gram ağırlığına kadar ulaşır. Avlanması ve satılması yasaktır!

• 18-25 santim büyüklükte olan Lüfer yavrusuna sarıkanat denir. 75 – 110 gr ağırlığına kadar ulaşır. Avlanması ve satılması yasaktır!

• 28-35 santim büyüklükte olanlara Lüfer denir. Yaklaşık 120 ila 350 gram aralığındadır. Avlanması ve satılması serbesttir.

• 35-50 cm büyüklüğe erişenlere Kofana denilmektedir. Ağırlığı 500 gramı aşabilir.
Avlanması ve satılması serbesttir.

• 50 santimden büyük olan Lüferlere Sırtıkara denir.

Lüfer ailesinin ülkemiz sularında azalması nedeniyle avcılığı konusunda devletimiz tarafından bir takım yasaklar konulmuştur. Yani 28 cm’den küçük lüfer balığının olta ile veya ağ ile avlanması yasaktır. 

Ayrıca, Türlerin devamı ve gelecek nesillere aktarılması için yasaklara uyalım, uymayanları uyaralım.

Lüfer Balığı
Lüfer Balığı

Diğer balıkları incelemek için Balık Türleri kategorimizi ziyaret ediniz.

Bu Gönderiyi Paylaş
Leave a comment

Konu Hakkında Görüşlerini Yaz