Tatlı Su Levreği Sahtesi Tavsiyesi – En İyi 5 Sahte Yem

Tulpar Av
Tulpar Av  - Admin
Tatlı Su Balığı İçin Sahte Yem
Tatlı Su Balığı İçin Sahte Yem

Tatlı su levreği avı yapmayı hedefliyorsanız her balıkta olduğu gibi, bu balıkta da doğru ve cazibeli yemleri seçmelisiniz. 

Birçok sahte yem birden fazla balık türünde kullanılsa da belirli durumlarda bazı balıklar için verimli bir av sunmayabilir.

Sizlere vereceğimiz tatlı su levrek sahtesi tavsiyesi ile av veriminizi ikiye katlayacaksınız.

Tatlı Su Levreği
Tatlı Su Levreği

En İyi Tatlı Su Levreği Sahteleri

 1. Berkley Gulp! Minnow (Golyan Balığı)
 2. Berkley Powerbait: Power Honey Worms (Bal Solucanları)
 3. Rapala Jigging Rap
 4. Clam Leech Flutter Spoon 
 5. Mepps Aglia Spinner 

Not: Tatlı Su Levrek Sahtesi diye önerdiğimiz bu sahte yemler sadece göl, nehir ve dere gibi yerlerde değil, deniz balıkçılığında da verimli bir şekilde kullanılabilir.

1) Berkley Gulp! Minnow (Golyan Balığı)

Tatlı su levrek balığı golyan balıklarını yediğine göre, golyan balığına benzeyen sahte yemler kullanmak daha iyi sonuçlar verecektir değil mi?

Berkley’s Gulp! Minnow sahtesi, levreğin yediği küçük canlı balıklar kadar gerçekçi ve etkilidir. Bu minnow sahte yem aynı zamanda Kaya Levreği ya da Çipura balığı için de verimli olacaktır.

Ayrıca Berkley Gulp’ın Minnow “Black Shad” dışında diğer sahte Minnow renk seçenekleri de mevcuttur. Bunlar; Rainbow ve Fire Tiger gibi renklerdir, parlak yemler kullanmak istiyorsanız bu seçenekleri de deneyebilirsiniz.

Berkley Gulp! Minnow – Genel Özellikleri

 • Dayanıklı ve uzun ömürlüdür.
 • Gerçekçi vücut tasarımı ve lekeleri sayesinde balıkların dikkatini çeker.
 • Su içinde hareketi canlı bir balık gibi gerçekçi ve doğaldır.
 • Yumuşaklığı sayesinde suda yüzüşü inanılmaz derecede ani ve hızlıdır.
 • Berkley’in ürünleri kendine has koku ve tatlarıyla tasarlanmıştır. Yani balık sahte yemi ısırırsa doğal koku ve tat sebebi ile bir tuzak olduğunu anlamayacaktır.

2) Berkley PowerBait: Power Honey Worm (Bal Solucanları)

Tatlı Su Levreği Sahteleri: Berkley PowerBait Power Honey Worm
Berkley PowerBait Power Honey Worm

Berkley’den harika bir ürün daha Power Honey Worm! Bal Solucanları olarak isimlendirilen bu yem kulağa hoş geliyor değil mi? Tatlı su levreği için oldukça verimli olan bu yemin baş cazibesi ona aşılanan özel koku ve tadıdır. Tatlı su levreği bu sahte yemin kokusuna gelecek ve tadına baktıktan sonra ise bal solucanının gerçekçi doğallığı sebebiyle saldırma içgüdüsünü harekete geçirecek.

3) Clam Leech Flutter Spoon

Kaşık yem kullanmayı tercih ediyorsanız size önerebileceğimiz sahte yemlerden birisi de çinko alaşımdan üretilmiş Clam Leech Flutter Spoon‘dur. Yağacağınız avda başarılı sonuçlar doğuracaktır.

En çok beğenilen sahte yemlerin çoğu yemlik küçük balıklara veya solucanlara benziyor fakat bu sahte kaşık ise bir balığı andırmasa da balıkların dikkatini çekebilecek bir cazibeye sahip olabiliyor.

Şeklinin yanı sıra renginin yanardöner tonlarda olması sebebiyle balıkların dikkatini üzerine topluyor. Böylece levrek ve diğer balık türleri için oldukça cazip bir yem olarak görünüyor.

Ayrıca sahte yemdeki tüylü kuyruklar balıkları yemi yemeye teşvik etmek için eklenmiş güzel bir ektir. Yem hareket halindeyken tüyler de balıkları üzerine çekmek için daha fazla hareket yaratır.

4) Rapala Jigging Rap

Rapala Jigging Rap
Rapala Jigging Rap

Rapala, özellikle sahte yemler olmak üzere balıkçılık ekipmanları adına en popüler ve güvenilir marka haline gelmiştir.

Rapala Jigging Rap sahtesinde levreği çekmek için bir Minnow (Golyan Balığı) görünümü vardır. Ayrıca levrek golyan balığı dışında sarı levrek de yiyebilir. Bu sebeple Rapala, bazı sahte yemleri sarı levrek renklerinde tasarlar ve sunar.

Yeminizin çekiciliğini ve av verimini üst düzeye çıkarmak için bu tasarımdaki sahte yemleri kullanabilirsiniz. Farklı bir renk kullanmak isterseniz de Jigging Rap’lerin hepsi parlaktır ve bu nedenle balıkları cezbetme yeteneğine sahiptir yani av verimini düşürmez. Dilediğiniz rengi gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

5) Mepps Algia Spinner

Mepps Algia Spinner
Mepps Algia Spinner

Mepps Aglia Spinner, tatlı su levreği yakalamak için ideal bir sahtedir. Spinner yemlerde sonik titreşimler yaratmasını sağlayacak sistem ve canlı renkler kullanılır. Bu titreşimler sayesinde balığı kendine çeker.

İlk olarak Fransa’da tasarlanan bu sahte şimdilerde ABD’de üretiliyor ve el işçiliği ile monteleniyor.

Mepps Algia Spinner – Genel Özellikleri

 • İğneler özellikle keskindir
 • Sağlam ve ağırdır. 
 • Şaft sistemi paslanmaz çelikten yapılmıştır. 
 • Suda yüzerken titreşim yapacak sisteme sahiptir.
Amazon’da Fiyatları Gör

Bu Gönderiyi Paylaş