Saç Uzatmak ve Güçlendirmek İçin Balık Yağı Kullanımı

Tulpar Av
Tulpar Av  - Admin
Saçları Uzatmak İçin Balık Yağı Kullanımı
Saçları Uzatmak İçin Balık Yağı Kullanımı

Saçlarından şikayetçi olan çoğu kişi “nasıl saç uzatılır, hızlı saç uzatma yöntemleri, saç uzatan yağlar ve saç güçlendirici şampuan” gibi araştırmalar yapıyor. Saç uzatmak veya yıpranmış saçları güçlendirmek için bir çok maske, şampuan, krem vs. ürünler kullanılıyor. Ancak içerisinde onlarca madde bulunduran ve doğal olmayan saç bakım ürünlerinin kullanımı bazılarını ne kadar doğru olabilir diye düşündürüyor. Bu yazımızda balık yağının saça iyi gelip gelmediğini ve saç dökülmesine karşı yardımcı olup olmadığını anlatacağız.

Balık Yağının Saça Faydaları
Saç Uzatmak ve Güçlendirmek İçin Balık Yağı Kullanımı

Balık Yağı ve Saç İlişkisi

Balık yağı, omega-3 yağ asitleri içermektedir. Yapılan bazı araştırmalar omega-3’ün, özellikle saç dökülmesi olan kişilerde saç sağlığını iyileştirebileceğini öne sürüyor. Bu nedenle, bir kişi diyetini değiştirerek (balık tüketerek) veya takviyeler (balık yağı hapı) alarak gerekli omega-3 yağ asitlerini alabilir ve saç uzatma evresini destekleyebilir.

Balık Yağı Saç Dökülmesine İyi Gelir Mi?

Balık yağı üzerine yapılan araştırmalar, daha çok saç dökülmesi üzerindeki olası etkilere yöneliktir. Yapılan araştırmalar sonucunda balık yağının saç dökülmesine karşı faydalı ve destekleyici olduğu ortaya çıkmıştır.

Saç dökülmesi ve incelmesi özellikle kadınlar için can sıkıcı olabilir. Anormal bir saç dökülmesi ile karşı karşıya kalırsanız doktorunuza danışmalısınız. Çünkü bazen saç dökülmesi, menopozun neden olduğu hormonal değişikliklerden veya polikistik over sendromu (PCOS) gibi altta yatan bir sağlık durumundan kaynaklanabilir.


Araştırmalar

1) Fermente Uskumru Balık Yağı: Anajen Uyarıcı Yollarla Saç Büyümesini Destekler

2018’de hayvanlara yapılan bir araştırmada, fermente uskumru yağının, saçın anajen aşamasında harcadığı süreyi artırdığını buldu. 

Saç üç aşamada büyür: anajen, katojen ve telojen.
Büyümenin ilk gerçekleştiği aşama anajen evresidir, bu aşamada saç en hızlı ve en sağlıklı büyümeyi gerçekleştirir. 

Anajen: Aktif büyüme evresi ve döngünün en uzun safhası, bir kaç yıl sürer.
Katajen: Geçiş evresi ve döngü içindeki en kısa süredir ve yaklaşık 10 gün sürer.
Telojen: Döküntü içeren, birkaç hafta ile birkaç ay süren dinlenme evresidir.

2) Balık Yağının Kadınlarda Saç Dökülmesine Karşı Faydası

120 kadın katılımcıyla 2015 yılında yapılan bir araştırma, omega-3 yağ asitleri ve omega-6’lar içeren bir takviyenin telojen aşamasını azalttığını ve büyüme aşamasındaki saç miktarını artırdığını buldu.

6 ay boyunca takviye alan katılımcılar bir diğer kontrol grubuna göre daha az saç dökülmesi ve daha fazla saç gelişimi gösterdi.


Saçları Uzatmak İçin Balık Yağı Kullanımı

Balık Yağı Saçı Sıklaştırır Mı?

Saç dökülmesine karşı yardımcı olan balık yağı, ince saçları güçlendirmek için de destekleyici olabilir. Saç, büyüme (anajen) evresinde daha fazla zaman geçirirse, bu durum kişiye daha yoğun saça sahipmiş gibi bir görünüm verebilir.

Ayrıca, 2015’de kadın katılımcılarla yapılan araştırmada, raporlara göre omega-3 ve omega-6 içeren takviyenin etkisiyle 6 ay sonra saçın daha büyük bir çapa ve yoğunluğa eriştiği bildirildi.

Kısa Detaylar

Yukarıdaki araştırmalar, gerekli miktarda EPA ve DHA içeren balık yağının saç sağlığını ve büyümesini destekleyebileceğini göstermektedir.

Saç sağlığı için balık yağını takviye (hap vs.) olarak alacaksanız, güvenilir markaları araştırmalı ve hekim kontrolü altında kullanmalısınız. Ayrıca balık yağı takviyesi yağ içeren bir yemekle tüketilirse gerçek bir fayda sağlayabilir. Bazı kanıtlar, bunu yapmanın emilimi artırabileceğini göstermektedir.

İnsanlar yedikleri yemeklerden omega-3 alabilirler. Yağlı balıklar iyi bir EPA ve DHA kaynağıdır. Çok az bitkisel gıda bu tür omega-3’ü içermektedir, ancak yosun yağı vejetaryen veya vegan diyetleri ile beslenen kişiler için uygun bir alternatif olabilir.

Balık Yağı Nedir?

Balık yağı, vücudun kendi kendine üretemediği omega-3’ler ve esansiyel yağ asitleri bakımından zengindir. En iyi bilinen omega-3 türlerinden ikisi dokosaheksaenoik asit (DHA) ve eikosapentaenoik asittir (EPA).

Balık dokusundan elde edilen balık yağı genellikle ringa balığı, ton balığı ve uskumru gibi çeşitli yağlı balık türlerinden elde edilmektedir. Sıvı veya kapsüller halinde ek takviye olarak satılmaktadır.

Bunun ticaretini yapan şirketler her tür yağlı balıktan balık yağı üretebilir. Bu yüzden her ürün farklı tür ve miktarlarda omega-3 içerir. Bazılarında çok az DHA veya EPA olabilir ya da hiç olmayabilir.

Balık Yağı Faydaları

Bu Gönderiyi Paylaş
Leave a comment

Konu Hakkında Görüşlerini Yaz