Mercan Balığı

Tulpar Av
Tulpar Av  - Admin 285 Views
4 Dakika Okuma Süresi
Mercan Balığı
Mercan Balığı

Mercan Balığı Nedir? Mercan Balığı Hakkında Bilgiler…

Mercan Balığı

Mercan Balığı , Sparidae familyasından olup sıcak ve ılıman denizlerde yaşayan ekonomik değeri oldukça yüksek bir balık türüdür. Eti oldukça faydalı ve lezzetlidir. Mercan , sudan çıkınca pembe bir renk alır. Sırt kısmı kahverengi veya kırmızı renktedir. Denizlerin en popüler ve yıldız balığıdır.

Türleri;
• Lekeli mercan
• Kırma mercan 
• Çizgili mercan

Boyları en az 10-30 cm en fazla da 80 cm olabilmektedir.

Küçük balıklarla ve kabuklularla beslenmektedirler. Kayalık ve taşlık yerlerde yaşarlar. Her mevsim mercan denizlerimizde vardır.

Mercan enkleriyle ve görünümü itibarı ile denizlere güzellik katmaktadır. Mercan , 200 metreye kadar olan derinliklerde çamurlu ve kumluk yerlerde yaşamlarını sürdürmektedir.

Vücut oval, dorsal yüzgeçler yüksek, vücut pullarla kaplı, renk sırtta koyu, yanlarda açık pembe, karın beyaz, baş kısmı ve yüzgeçlerde hafif pembemsi lekeler vardır. Genel görünümü pembe renklidir. İyi gelişmiş gözler, kafanın sırt bölgesine yakın yerleşmiştir. Göğüs yüzgeci çok uzun olup, anüs seviyesinin ötesine geçer. Kuyruk yüzgecinin arka kenarları merkezde siyah, uçta beyaz renklidir.

MERCAN BALIĞI ÇEŞİTLERİ (AÇIKLAMASI)

  • LEKELİ MERCAN: Diğer adıyla manda göz olarak bilinen mercan balığıdır. Akdeniz ve Egede yaygın olarak bulunur. Boyları 35-60 cm arasında değişir. Su altı bitkileriyle ve omurgasızlar ile beslenmektedirler. Eti lezzetli ve beyaz olup ekonomik değeri yüksektir. Çift cinsiyete sahiptirler.
  • FANGRİ MERCAN: Trança balığının kopyası gibidir. Boy olarak yaklaşık 35-45 cm en fazlada 85 cm arasında değişir. Güney Ege ve Akdeniz gibi sıcak bölgelerde kayalık yerler ve oyuklar içersinde yaşarlar. Kabuklular ve küçük balıklarla beslenmektedirler. Seyrek bulunmaktadır bu nedenle diğer mercan türlere göre ekonomik değeri düşüktür. Bahardan başlayarak ağustos ayına kadar üremeleri sürer.
  • KIRMA MERCAN: Taşlık, kayalık ve diplerde 500 ila 800 metre derinliklerde yaşarlar. Boyları 40-55 cm arasında değişir. Ege, Çanakkale Boğazı ve Marmara da bulunur. Eti lezzetli, gevrek ve beyazdır. Ekonomik değeri yüksektir. Fangri mercan gibi denizlerde ki ısıya bağlı olarak ilkbahardan ağustosa kadar üremektedirler. Omurgasızlarla ve küçük balıklarla beslenmektedirler.
  • ÇİZGİLİ MERCAN: Diğer adı mırmır ile bilinir. Genellikle Akdeniz de bulunur. 35 santime kadar büyümektedirler. 35 cm ‘ye kadar büyümektedir. Az miktarda bulunduğu bilinmektedir. Kayalık ve kumluk bölgelerde yaşamaktadırlar.

MERCAN AVINDA KULLANILAN YEMLER?

• Sülünez
Çimçim
• Mamun
• Kalamar
• Sübye
• Sardalya

Sülünez: Balık avcılığı için en çok sülünez yemi kullanılmaktadır. 7-9 cm uzunlukta olup 2-2,5 cm kalınlıkta olan kabuklu bir deniz canlısıdır.

Kalamar: Mürekkep balığıdır. Eti lezzetlidir, yenir. Uzun olup ovalimsi vücut yapısına sahiptir. 10-60 cm’ye uzunluğu ulaşmaktadır. Orta sularda yaşamaktadırlar.

Karides: Eti lezzetli olan on ayaklı bir eklem bacaklıdır. Tatlı sularda ve denizlerde yaşamaktadırlar. Boyları 7-8 cm boyutlarında değişmektedir.

Deniz Hıyarı: Denizlerin kıyı kesimlerinde yaşamaktadırlar. Vücut yapısı sosis şeklindedir. 70 cm’ye kadar büyümektedir. İlginç bir canlıdır. Holothuroidea sınıfındandır. Yaklaşık 900 türü bulunmaktadır.

Sardalye: Clupeidae familyasına aittir. Karadeniz, Çanakkale bölgesi, Marmara ve Kuzey Ege de yaygın olarak bulunmaktadır. Hamsinin yakın akrabasıdır. 

Midye: Denizlerin kayalık yerlerinde yaşayan, yassı solungaçlı yumuşakçalara midye denilmektedir. Eti yenilebilir.

Sübye: Lezzetlidir. Kafadanbacaklılar sınıfına aittirler.

Çağanoz: Eti lezzetli olup bir tür yengeç türüdür. Kabukluların onayaklılar alttakımına mensupturlar.

Hamsi: İnce uzun gövdeli küçük bir balıktır. Hamsigillerdendir.Karadeniz, Akdeniz, Ege ve Marmara da bulunmaktadırlar.

Akyem: Eti derisi beyaz olan olta takımlarına yem olarak takılan çinakop, istavrit, izmarit, uskumru gibi balıklardır. 

Tekne Turumuzdan Alığımız Mercan Balıkları:

https://tulparav.com/mercan-baligi-avi-mercan-baligi-nedir/

Diğer balıkları incelemek için Balık Türleri kategorimizi ziyaret ediniz

Mağaza
Instagram

Bu Gönderiyi Paylaş
Tulpar Av Admin
Takip Et:
Founder of Tulpar Av
1 Yorum
adbanner