Mercan Balığı: Özellikler, Yaşam Alanı, ve Koruma

Tulpar Av
Tulpar Av  - Admin
Mercan Balığı
Mercan Balığı

Mercan Balığı Nedir? Mercan Balığı Hakkında Bilgiler

Mercan Balığı, Sparidae familyasına ait olan ve sıcak ile ılıman denizlerde yaşayan ekonomik değeri oldukça yüksek bir balık türüdür. Sırt kısmı genellikle kahverengi veya kırmızı renkte olan Mercan Balığı, denizlerin en popüler ve tanınmış balıklarından biridir. Ayrıca sudan çıkartıldığında pembe bir görünüme sahip olur.

Mercan Balığı

Mercan Balığı, üç farklı türde bulunur: Lekeli mercan, Kırma mercan ve Çizgili mercan. Boyutları 10 ila 80 cm arasında değişebilir. Mercan Balığı, küçük balıklar ve kabuklularla beslenir. Kayalık ve taşlık bölgeleri tercih eder ve her mevsim denizlerimizde bulunabilir.

Mercan balığı renkleriyle ve görünümü itibarı ile denizlere güzellik katmaktadır. Mercan , 200 metreye kadar olan derinliklerde çamurlu ve kumluk yerlerde yaşamlarını sürdürmektedir.

Vücut oval, dorsal yüzgeçler yüksek, vücut pullarla kaplı, renk sırtta koyu, yanlarda açık pembe, karın beyaz, baş kısmı ve yüzgeçlerde hafif pembemsi lekeler vardır. Genel görünümü pembe renklidir. İyi gelişmiş gözler, kafanın sırt bölgesine yakın yerleşmiştir. Göğüs yüzgeci çok uzun olup, anüs seviyesinin ötesine geçer. Kuyruk yüzgecinin arka kenarları merkezde siyah, uçta beyaz renklidir.

MERCAN BALIĞI ÇEŞİTLERİ

 • LEKELİ MERCAN: Diğer adıyla manda göz olarak bilinen mercan balığıdır. Akdeniz ve Egede yaygın olarak bulunur. Boyları 35-60 cm arasında değişir. Su altı bitkileriyle ve omurgasızlar ile beslenmektedirler. Eti lezzetli ve beyaz olup ekonomik değeri yüksektir. Çift cinsiyete sahiptirler.
 • FANGRİ MERCAN: Trança balığının kopyası gibidir. Boy olarak yaklaşık 35-45 cm en fazlada 85 cm arasında değişir. Güney Ege ve Akdeniz gibi sıcak bölgelerde kayalık yerler ve oyuklar içersinde yaşarlar. Kabuklular ve küçük balıklarla beslenmektedirler. Seyrek bulunmaktadır bu nedenle diğer mercan türlere göre ekonomik değeri düşüktür. Bahardan başlayarak ağustos ayına kadar üremeleri sürer.
 • KIRMA MERCAN: Taşlık, kayalık ve diplerde 500 ila 800 metre derinliklerde yaşarlar. Boyları 40-55 cm arasında değişir. Ege, Çanakkale Boğazı ve Marmara da bulunur. Eti lezzetli, gevrek ve beyazdır. Ekonomik değeri yüksektir. Fangri mercan gibi denizlerde ki ısıya bağlı olarak ilkbahardan ağustosa kadar üremektedirler. Omurgasızlarla ve küçük balıklarla beslenmektedirler.
 • ÇİZGİLİ MERCAN: Diğer adı mırmır ile bilinir. Genellikle Akdeniz de bulunur. 35 santime kadar büyümektedirler. 35 cm ‘ye kadar büyümektedir. Az miktarda bulunduğu bilinmektedir. Kayalık ve kumluk bölgelerde yaşamaktadırlar.

MERCAN AVINDA KULLANILAN YEMLER?

 1. Sülünez: Balık avcılığında en yaygın kullanılan yemdir. Kabuklu bir deniz canlısı olup 7-9 cm uzunluğunda ve 2-2,5 cm kalınlığındadır.
 2. Kalamar: Mürekkep balığı olarak da bilinir. Ovalimsi vücut yapısına sahip olup uzunluğu 10-60 cm arasında değişir. Lezzetli bir ete sahiptir ve orta sularda yaşar.
 3. Karides: On ayaklı bir eklem bacaklı olan karides, lezzetli bir ete sahip olan tatlı sularda ve denizlerde yaşar. Boyutları 7-8 cm arasında değişir.
 4. Çimçim: Karidesin ufak boyutuna verilen addır. Genellikle küçük mercan avlarında kullanılır.
 5. Deniz Hıyarı: Kıyı kesimlerinde bulunan sosis şeklinde bir deniz canlısıdır. Yaklaşık 900 türü vardır ve 70 cm’ye kadar büyüyebilir. Holothuroidea sınıfındadır.
 6. Sardalye: Clupeidae familyasına ait olan sardalye, Karadeniz, Çanakkale bölgesi, Marmara ve Kuzey Ege’de yaygın olarak bulunur. Hamsinin yakın akrabasıdır.
 7. Midye: Kayalık bölgelerde yaşayan yassı solungaçlı yumuşakçalardır. Etleri yenilebilir.
 8. Sübye: Lezzetli bir yeme sahip olan sübeyler, kafadanbacaklılar sınıfına aittirler.
 9. Çağanoz: Kabukluların onayaklılar alttakımına mensup olan çağanozlar, lezzetli bir ete sahiptir ve bir tür yengeç türüdür.
 10. Hamsi: İnce uzun gövdeli küçük bir balıktır ve Karadeniz, Akdeniz, Ege ve Marmara’da bulunur. Hamsigiller familyasındandır.
 11. Akyem: Beyaz deriye sahip olan çinakop, istavrit, izmarit, uskumru gibi balıklar olta takımlarında yem olarak kullanılır.”

Gümüldür Tekne Turumuzda Tuttuğumuz Mercan Balıkları

Diğer balıkları incelemek için Balık Türleri kategorimizi ziyaret ediniz

Bu Gönderiyi Paylaş
1 Comment

Konu Hakkında Görüşlerini Yaz