Kalkan Balığı Nasıl Avlanır?

Tulpar Av
Tulpar Av  - Admin
Kalkan Balığı
Kalkan Balığı

Kalkan Balığı Nasıl Tutulur?

Ülkemiz sularında daha çok Karadeniz bölgesinde var olan Kalkan Balığı, yassı ve büyük bir görüntüye sahiptir. Kalkan balığının yaşadığı diğer bölgeleri Ege ve Akdeniz olarak tanımlayabiliriz. Kıyıya yakın bölgelerde beslenen Kalkan, dipte bulduğu ufak balıkları ve yengeçleri yiyerek yaşamını sürdürür. Denizin dibinde yaşayan Kalkan balığını avlamak için taze yem kullanmak gerekmektedir. Yassı görüntüde olan ve Kalkana benzeyen yemler kullanmak avlanmanızı fazlasıyla kolaylaştıracaktır. 

Kalkan Avlamak İçin Hangi Yemler Kullanılır?

• İstavrit
• Kraçe
• Hamsi
• Kefal
• Sülünez

Kalkan avlamak için ideal yemlerdir. Bu yemleri yassı şeklinde kesip oltaya takarsanız avınızdan daha fazla verim alabilirsiniz.

 Kalkan Balığı avında kullanacağınız olta, oldukça önemlidir. Dip oltası adı verilen özel oltalar işinizi kolaylaştıracaktır. Misina uzunluğu en az 50 metre olmalıdır. En nihayetinde dip balığı tutacaksınız, misina uzunluğu bu yüzden önemli. 

Oltada 3 iğneli takım daha çok işinizi görecektir. Denizde yılın her ayı Kalkan Balığı avlama imkanınız vardır. Balığın en lezzetli dönemi ise Aralık ve Ocak ayları arasıdır. Yumurtlama dönemlerinde avlanmaları daha da kolaylaşmaktadır. 

Kalkan Avında Pratik Bilgiler

Yemi iğneye takın ve dip oltasını güçlü ve hızlı bir şekilde denize yollayın. Misineyi olduğunca sonuna kadar bırakın, dibe ulaşsın. Oltanızı sabitleyin ve beklemeye koyulun. Birkaç olta atacaksanız olta mesafeleri en az 20 metre olsun. Oltaların 20 metreden daha kısa mesafelerde olması, misinaların birbirine karışmasına neden olabilir. Bundan dolayı mesafeye dikkat edilmelidir. Oltalara küçük bir çan veya ışık koyabilirsiniz. Ara sıra oltayı çekerek kontrol ediniz. 

Bu Gönderiyi Paylaş
Leave a comment

Konu Hakkında Görüşlerini Yaz