Kalamar Nasıl Yapılır?

Tulpar Av
Tulpar Av  - Admin
Kalamar Nasıl Yapılır? (Öne Çıkan Görsel)
Kalamar Nasıl Yapılır? (Öne Çıkan Görsel)

Kalamar Nasıl Yapılır? Kalamar Pişirmenin Püf Noktaları bu başlık altında sırasıyla sizlere özel olarak hazırlanmıştır. İşte Kalamar Tarifi!

Kalamar Pişirmenin Püf Noktaları

Kalamar yapmak için en önemli başlangıç, hazırlık sürecidir. Güzel bir şekilde temizlenmiş kalamar sosla marine edilerek yumuşatılması lezzetini arttırmaktadır. Yani bu sebeple marine edilen kalamarın tadı daha lezzetli olmaktadır.

Peki kalamar nasıl temizlenir ve pişirilir? Kalamar nasıl yapılır soda kullanmak doğru mudur?

Kalamarın temizlenmesi esasen basit bir işlemdir. Kalamarın sadece içi ve etinin üstünü kaplayan zarın temizlenmesi yeterli olacaktır. Temizleme işlemi öncesi kalamarınızı kanatlarından çekerek gövdesinden ayırmanız gerekiyor.

Tam da bu işlem, “yanlış yapacağım” düşüncesiyle zor görünse de aslında gayet kolaydır çünkü gövde, kendiliğinden ve doğru yerden ayrılmaktadır. Devamında kalamarın gövdesi ile kafası arasındaki bağı da koparıp, hem gövde içini hem de koparılan kanatlar ile başını temizlemeniz gerekmektedir. Bu esnada mürekkep kesesinin patlama durumu olursa panik yapmayın, çünkü bu çok kritik bir olay değil yani doğal bir durumdur.

Kalamar (Pişmiş)
Kalamar (Pişmiş)

Dondurulmuş/Hazır Kalamar Nasıl Yapılır?

Balıkçıdan aldığınız kalamarın temizliği size zahmetli gelmiş olabilir. Ancak karşınıza bu kez de buzlu kalamar nasıl pişirilir sorusu çıkmaktadır. Her ne kadar balıkçılar kalamarı temizleyerek verse de, dondurulmuş kalamar alma tercihini yapmış olabilirsiniz. Eğer dondurulmuş kalamarı buzluğa attıysanız, pişirme zamanından bir gün önce buzdolabına koyarak çözülmesini sağlamanızdır. Bu da püf noktalardan bir tanesidir.

Kalamarınızı balıkçıdan değil de hazır dondurulmuş halde marketten almış olmanız, marine aşamasından kurtulacağınız anlamına gelmez.

İyi bir kalamar tava nasıl pişirilir ya da kalamar ızgara nasıl pişirilir diye sormadan önce kalamar nasıl yumuşatılır diye sormanız daha doğru olacaktır.

Merak etmeyin bu işlem de gayet basit. Şöyle ki, bir çay kaşığı karbonat, bir çay kaşığı toz şeker, bir adet limon ve bir şişe soda bu iş için yeterli olmaktadır. Kalamarlarla birlikte karbonat, şeker ve limon suyunu bir kaba alıp karıştırdıktan sonra yoğurmaya başlayın. 15 dakika civarında yapacağınız bu yoğurma sonrasında sodayı karışıma ilave edin.

Devamında bu haliyle eğer mümkünse 1 gün, vaktiniz yoksa iki ya da üç saatlik bir zaman aralığında buzdolabında dinlenmeye alın. Marine ya da soslama işlemi denilen bu aşama, kalamar tava nasıl pişirilir yolculuğunuzun en önemli kısmıdır. Dinlenme sonrası kalamarlarınızı bol ve kızgın yağda kızartarak, dilediğiniz çıtır lezzete ulaşabilirsiniz

Kalamar Nasıl Yapılır
Kalamar Nasıl Yapılır? (Tavada)

Taze Kalamar Nasıl Yapılır?

Yok ben ille de balıkçıdan alırım, taze kalamar pişirmek isterim derseniz, öncelikle kalamar nasıl temizlenir ve pişirilir ona bakmak gerekiyor. temizleme aşamasından sonra tuzlama işlemi yapmakta fayda var. Taze kalamarın tuzlama işlemi, dondurulmuş kalamarın pişirilmesinden farkıdır.

Yaklaşık olarak 1 kilogram kalamarı 750 gram tuzla 10 ila 15 dakika yoğurarak, tuz yardımıyla kalamarın liflerinin ezilmesi sağlanır. Bu yoğurma işleminin devamında kalamarınızı sudan geçirerek, yine karbonat, şeker ve limon suyu karışımı ile yoğurup, soda ilave ederek marinesini yapabilirsiniz. Marine ve dinlenme aşaması tamamlanan kalamarı, tercihe göre una bulayarak, derin bir tavada bol ve kızgın yağ ile pişirmek leziz sonuçlar verir.

BUNU OKUYABİLİRSİNİZ: KIYIDAN KALAMAR AVI NASIL YAPILIR? KALAMAR AVI TEKNİKLERİ VE İPUÇLARI

Tavuk Kalamar Nasıl Pişirilir?

Kalamar denilince akla gelen tariflerden biri de, denizden çıkan kalamar değil, tavuktan yapılan kalamar olmaktadır. Deniz ürünü olan kalamarın yer almadığı bu yemekte, kalamar balığı nasıl pişirilir yerine tavuğu nasıl pişirilir sorusu ortaya çıkmaktadır. Balığı ya da tavuğu olduğuna göre, kalamar beyaz et sevenlerin tercihi denilebilir. Bazı mekanlarda çıtır tavuk olarak bilinen tavuk kalamar, tavuğun göğüs etinden ve jülyen kesim halinde yapılır. Yine diğer kalamar tarifinde olduğu gibi dinlendirme aşamasının bulunduğu tavuk kalamar için, jülyen kesim tavuklar tuz, karabiber, pul biber, kimyon ile karıştırılarak yoğrulur ve dinlenmeye bırakılır.

Kızartma için gereken sosunu, bu dinlenme aşamasında bir adet yumurta, beş yemek kaşığı un, bir şişe soda, bir çay kaşığı karbonat ve tuzu çırparak hazır edebilirsiniz. Sosu hazırladıktan sonra dinlenmiş tavukları sosa bulayıp tekrar, yaklaşık bir saat kadar beklettikten sonra, galeta ununa bulayarak kızgın yağda arkalı önlü kızartarak servise hazır hale getirebilirsiniz. Arkalı önlü kızartma tekniğinden de anlaşılacağı gibi tavuk kalamarı bol yağda değil, düz tavada normal seviye yağda kızartmak gerekmektedir.

Tüp Kalamar Nasıl Pişirilir?

Deniz ürünü kalamarın bir başka türü de tüp kalamardır. Yine oldukça lezzetli bir kalamar tipi olan ürün, çoğunlukla halka ve tüp şeklinde satıldığı için tüp kalamar olarak geçer. Evde kalamar nasıl pişirilir diye düşünüyorsanız, tüp kalamar seçeneği iyi bir alternatif olacaktır. Satın alacağınız iki adet tüp kalamarı, 1 – 1,5 cm kalınlığında halkalar şeklinde doğrayarak geniş bir kaba alın. Dondurulmuş ya da taze kalamarın marinesi gibi yine karbonat, şeker ve limon suyu karışımı ile yoğurup, soda ilave ederek dinlendirin ve bol, kızgın yağda kızartın.

Bu Gönderiyi Paylaş
Leave a comment

Konu Hakkında Görüşlerini Yaz