Yunuslar Balon Balığı Yiyerek Uyuşturucu Partisi Veriyor!

Tulpar Av
Tulpar Av  - Admin
Yunuslar ve Balon Balıkları Uyuşturucu
Yunuslar Balon Balıklarını Uyuşturucu Olarak Kullanıyorlar!

Yunuslar, su ekosistemi besin zincirinin tepesinde olan, yüksek zekaya sahip deniz memelileridir. Bir çok konuda ilginç özellikleri olan bu canlılar, balon balığı yiyerek kafa buluyorlar. İşin ilginç bir diğer yanı da avladıkları balon balığını tabiri caizse grupça kendi aralarında dönüyorlar.

Yunus Balığı

Yunuslar Balon Balığı Yiyerek Kafa Buluyor! 🐬

BBC‘nin “Dolphins – Spy in the Podbelgesel programında denizel memelilerin yaşamlarını gizli kameralar ile kayıt altına alırken ilginç bir gerçek ortaya çıktı. Deniz kaplumbağasına benzeyen bir kamera ile su üstü çekimleri, balık şeklindeki kameralarla ise su altı çekimleri yapıldı. Okyanuslardaki zeki hayvanların gizli yaşamlarını açığa çıkaran bu belgeselde, yunusların yaşam tarzına ait ilginç görüntüler kaydedildi.

Yunuslar Balon Balığı Yiyerek Kafa Buluyor
Kaynak: BBC

Yunuslar, av olarak yakalayıp hızla parçaladıkları balıkların aksine, balon balığı (pufferfish ya da kirpi balığı da deniliyor.) ile nazikçe oynayarak kafalarını yükseltiyorlar. Fazla miktarda balon balığı tüketmeleri sonucunda ölümcül olacak bu zehirli canlıyı, doz aşımına çıkmadan yemeyi başarmaları da işin ilginç taraflarından.

Üstelik Balon Balığını Arkadaşları İle Paylaşıyorlar! 🐡

Çember kurmuş hippilerin, esrarlı sigarayı elden ele dolaştırarak içmelerini anımsatan bu ilginç görüntülerde, yunuslar transa benzer bir duruma geçiyorlar. Balon balığını azıcık çiğneyen genç erkek yunus, kalan parçayı gruptaki arkadaşlarına bırakıyor ve giderek daha garip hareketler sergiliyorlar.

Rob Pilley (Belgeselin Yapımcısı), genç yunusların bile isteye uyuşturucu kullanımını açığa çıkardıktan sonra bu canlıların kötü davranışları listesine bir yenisini daha eklediğini söyledi.
Yunusların raporlanan diğer kötü davranışları listesinde: Cinayet, taciz, tecavüz, zorbalık (yemedikleri balıklara işkence) vb. şeyler bulunuyor.

Balon Balığında Bulunan Tetrodotoksin (TTX) Birçok Canlı İçin Tehlikeli ve Öldürücü

Balon Balığı (Tetrodotoksin)

Balon balığı, sinir gazı salgılamasının yanında cilt yapısında, etinde ve iç organlarında tetrodotoksin (TTX) adlı madde bulunuyor. Yunusların bu maddedeki kafa yapıcı etkiyi keşfetmelerinden sonra hem balon balıklarına zorbalık edip sinir gazı salgılamalarını sağlıyorlar hem de avlayıp etlerini çiğneyerek tetrodotoksin ile kafayı buluyorlar.

Bazı araştırmacılar, yunusların son derece tehlikeli olan balon balığını düzenli olarak tüketerek, yaşamlarına devam etmelerinin mümkün olmayacağını düşünüyorlar. Araştırmacılara göre yunuslar, balon balığını her zaman “doz kontrolü” sağlayarak tüketseler bile keyifli sarhoşluk deneyimi eğer bağımlılık haline gelirse, tüketimin ardından yaşadıkları trans benzeri durumda, balon balığının nöro toksin içeriği, kaslarda geçici bir zayıflığa yol açacağından, diğer yırtıcı deniz canlılarından kaçamayacak veya karşı koyamayacaktır.

Araştırmacılar, kayda alınan görüntülerin, sürekli gerçekleşen bir davranış olmadığını, genç erkek yunusların meraklı doğasından dolayı ilginç anlardan biri olabileceğini öne sürmüşlerdir.


Sıkça Sorulan Sorular

Yunuslar Balon Balığı İle Kafa Bulurlar Mı?

BBC’deki bir belgesel programı, yunusların balon balığı (pufferfish) kullanarak transa benzer bir duruma geçtiklerini gösteriyor.

Bu Gönderiyi Paylaş
Leave a comment

Konu Hakkında Görüşlerini Yaz