En İyi 5 Balıkçılık Düğümü: Günlük Hayatta Bile İşe Yarayabilir

Tulpar Av
Tulpar Av  - Admin
Balıkçılık Düğümleri
Balıkçılık Düğümleri

En İyi Balıkçılık Düğümü

Balıkçılıkta ilk başta öğrenilmesi gereken en önemli konulardan birisi de kullanılacak olan düğümlerdir. Kullanabileceğiniz çeşitli türlerde bir çok balıkçılık düğümü vardır. Tulpar Av olarak kendimizin de kullandığı 5 farklı balıkçılık düğümlerini sizlerle paylaşacağız. Her düğüm, kullanılan olta ve tekniğe göre ayrıdır.

Balıkçılık Düğümü
Balıkçılık Düğümü

1. Balıkçı Düğümü (Fisherman’s Knot)

Balıkçı Düğümü iki misinayı veya ipi birbirine ek yapmak için kullanılan bir düğüm şeklidir. Ayrıca en kolay ve en güçlü düğümlerden birisidir. Bu düğüm, her balıkçının başta öğrenmesi gereken ilk düğüm şeklidir. Monofilament ve Örgülü İp misina ile kullanılabilir. Aşağıdaki videoda basit bir şekilde ip misinalar nasıl birbirine ek yapılır gösteriliyor. Ayrıca diğer misina çeşitleri de aynı şekilde ek yapılabilmektedir.


2. Palomar Düğümü (Palomar Knot)

En güçlü düğümlerden birisi olan Palomar Knot; palası delikli iğne, fırdöndü ve suni yem gibi malzemeleri oltaya sabitlemek için kullanılır. Oldukça basit ve güçlü olan bu düğümü 3 adımda yapabilirsiniz! Palomar düğümünde çok fazla oynama ve bükülme olmadığı için kopması neredeyse zordur. Örgülü İp ve Mono misinalar ile bu düğüm rahatça kullanılabilir.

Palomar Düğümü İle Fırdöndü Nasıl Bağlanır?

Palomar Düğümü İle Delikli İğne Nasıl Bağlanır?


3. Uni Düğümü (Uni Knot)

Uni Knot düğümü, Tulpar Av olarak en çok kullandığımız yapılabilirliği hızlı ve kolay düğümlerden birisidir. Uni Knot ile fırdöndülerinizi, iğnelerinizi veya suni yemlerinizi bağlayabilirsiniz. Örgülü İp ve Mono Misinalar ile kullanılabilir. Ayrıca Double Uni Knot ile kopmuş iki misinayı birbirine bağlayabilirsiniz. Bkz: “İki Misinayı Birbirine Bağlama Yöntemi – Double-Uni Knot


4. Snell Balıkçılık Düğümü (Snell Knot)

Snell knot, iğnelerinizi misinaya bağlamak için kullanabileceğiniz en güçlü düğüm tekniklerinden birisidir. Snell knot, doğru bir şekilde yapıldığında neredeyse kopmaz bir düğüm haline gelir. Ve bu düğüm biraz pratikle kolayca yapılır hale gelebilir. Misinaya (Bedene) iğneleri bağlamayı öğrenmek için en iyi düğüm tekniği budur diyebiliriz. 

5. Haywire Twist Balıkçılık Düğümü (Haywire Twist Knot)

Haywire Twist Knot, bir tel liderini sahte yemlere, fırdöndüye veya iğnelere bağlamak için kullanılan en güçlü düğümlerden birisidir. Bağlaması ne kadar zor olsa da çelik beden kullanıyorsanız bu düğümü öğrenmenizde fayda var.

Bu Gönderiyi Paylaş
Leave a comment

Konu Hakkında Görüşlerini Yaz