Balık Tutan Denize Giremeyecek Denize Giren Balık Tutamayacak

Tulpar Av
Tulpar Av  - Admin
Balık Tutan Denize Giremeyecek
Balık Tutan Denize Giremeyecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı (UAB) ile birlikte Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından uygulamaya koyulan “5/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığı” yeni düzenlemesinin şartları: günlük tekne turları ile denize açılan yerli ve yabancı turistler tekne turlarında denize girecekse balık tutamayacak, balık tutmak istiyorsa denize giremeyecek. Bu durumla çaresizce karşı karşıya kalan tur teknesi sahipleri ise isyanda. Tekne kaptanları, uygulanacak yasa düzletilmezse bir çok teknenin hurdaya çıkacağını ve kaçak balıkçılığın artacağını belirtti.


Yeni düzenlemeyle birlikte Tarım İl Müdürlüğünden alınan turizm amaçlı amatör balıkçılık için avlanma izin belgesi daha önce bu belgeyi kullanan tur teknesi sahiplerine verilmeyecektir.

Yapılan bu düzenleme ile balık turu izin belgesini almak isteyen gezi teknelerinin yer kapasitesine bakılmadan turist sayısının 12’ye düşürülerek sadece 2 personel çalıştırılması kararı alındı.

Tur teknesi işleten kişiler, yeni uygulamada yerli ve yabancı turistlerin sportif amaçlı balık avı turuna çıktıklarında denize giremeyeceklerini belirttiler. Ve tekne masraflarını çıkaramayacaklarını da ifade ettiler.

Balık Tutan Denize Giremeyecek!

Yürürlüğe konulmadan önce hem balık tutmaya hem de günlük gezi turuna çıkan tekneler alınan yeni kararla iki gruba bölündü. Artık tur teknelerinde denize girmek isteyen balık tutamayacak, balık tutmak isteyen ise denize giremeyecek. Sportif amaçlı amatör balıkçılık için açılan tur teknesinden denize giren bir turist olursa hem para cezası hem de ruhsatın iptal olacağı açıklandı.

Tekne Kapasitesi 12 Kişiye Düşürüldü…

Bu durumdan rahatsız olan ve bu durumu bir çok kez devlete belirten tekne sahipleri zaten pandemi sebebiyle yolcu bulamıyoruz diyerek isyan etti. Tekne turu sahipleri kışın ancak bir kaç kişiden kazanabildikleri paralarla sadece teknenin boya, bakım vs. gibi masraflarını çıkarabiliyorlar. Gemi tenezzüh teknesi olanlar daha önce amatör avlanma belgesi alabilirken şimdi alamıyorlar! Alabilmeleri için tekne cinsini değiştirmeleri gerekiyor.

Sistem Değişti İşler Karıştı

Sadece yabancı turist değil, yerli turistler de var. Yaz sezonunda öğle vakitlerine kadar balık tutup, öğleden sonra ise ailesiyle yüzmek isteyen gruplar var. Tura katılan gruplar öğleden sonra başka bir tekneye mi geçecek? Şu anki sistem tur tekne sahiplerinin önünü kapatmış durumda ve ne yapacaklarını bilmiyorlar, bu konuda yardım istiyorlar.

Bu Gönderiyi Paylaş
Leave a comment

Konu Hakkında Görüşlerini Yaz