Balıklar Hayatta Kalabilmek için Alkol Üretiyor!

Tulpar Av
Tulpar Av  - Admin
Balıklar Hayatta Kalmak için alkol üretiyor
Balıklar Hayatta Kalmak için alkol üretiyor

Balıkların Hayatta Kalabilmek Adına Vücutlarında Alkol Ürettikleri Açıklandı:

Balıklar Hayatta Kalabilmek için Alkol Üretiyor !

Bilim insanları, soğuktan donmuş göller gibi oksijenin olmadığı bölgelerde bulunan balıkların hayatta kalabilmek adına etil alkol ürettiklerini tespitlediler. Bilim adamlarının araştırmalarıyla beraber, oksijenin zamanla bittiği donmuş göllerin altında yaşayan balıkların hayatta kalabilmelerini sağlayan etil alkol ürettiklerini ortaya çıkardılar. Bu araştırmalar Oslo ve Liverpool Üniversiteleri’nde gerçekleşti.

Bilindiği üzere dünyamızda insanlar ve diğer omurgalı hayvanlar, oksijenin olmadığı bir alanda nefes alamaz ve yaşamlarını yitirirler. Yani bu durum balıklar için de geçerlidir. Balıklar solungaçları sayesinde su ile oksijeni birbirinden ayırır. Sudan çıktıklarındaysa kendilerine uygun atmosfer koşulları ile karşılaşamayıp havasız kalırlar ve yaşamlarını yitirirler. Bu durum bazı soğuk ülkelerde bulunan balıklar için geçerli değildir. Bazı soğuk ülkelerde uzun süre donmuş durumda gölün altında yaşayan balıkların nasıl hayatta kaldıklarını araştıran bilim insanlarına göre, donmuş buzun altında gölün oksijenini tüketen balıklar, anaerobik olarak üretilen laktik asidin etil alkole dönüşmesini sağlayarak hayatlarına devam edebiliyorlar.

Eskimo Balıkçılık
Balıklar Hayatta Kalabilmek için Alkol Üretiyor

Ve kutup bölgelerinde hava oldukça soğuktur. Bundan dolayı buralarda denizler de fazlasıyla soğuk olur. Hatta kışın deniz yüzeyinin buz ile kaplanması görülür. Bu sularda yaşayan balıkların soğukta yaşamalarını sağlayan bazı özellikleri vardır. Bu özelliklerin en önemlisi; kanlarında bulunan özel bir protein sayesinde kanlarının soğuktan donmasını engellemesidir. Balıkların kanı da sıvı olduğundan dolayı donma durumları olabiliyor. Ancak kutup bölgelerinde yaşayan balıklarda bulunan özel protein kanın donma sıcaklığını düşürür. Böylece çok düşük sıcaklıklarda bile bu balıkların kanı donmaz. Bu sayede de çok soğuk sularda yaşayabilirler.

https://tulparav.com/magaza
https://facebook.com/tulpar.ticaret

Bu Gönderiyi Paylaş
Leave a comment

Konu Hakkında Görüşlerini Yaz